Son dakika haberi: ABD Başkanı Biden, BM Genel Kurulu konuşmasında, "ABD'nin askeri gücü bizim son çare aracımız olmalı, dünyada gördüğümüz her soruna bir cevap olarak kullanılmamalı." dedi.

ABD'nin New York kentinin ev sahipliği yaptığı BM'nin 76'ıncı Genel Kurulu başladı. ABD Başkanı Joe Biden Genel Kurul'nda konuşma gerçekleştirdi. Biden'ın konuşmasından başlıklar şu şekilde:

 "Afganistan'da 20 yıllık savaşı bitirdik"

“Yönetimim daha barışçıl ve refah içeren bir gelecek için çalışmaya devam edecek”

"Katı bloklara bölünmüş yeni bir Soğuk Savaş veya dünya peşinde değiliz, bir kez daha söylüyorum bunun peşinde değiliz."“Kutsal NATO ittifakımızın 5‘inci maddesine bağlılığımızın bir kez daha altını çizdik”

"Küresel sağlık güvenliğini finanse etmemiz gerekiyor"

“Bugün dünyada karşılaştığımız sorunları bırakın çözmeyi hiçbir şekilde ortadan kaldırmanız mümkün değil. Covid-19’u bombalarla ve silahlarla ortadan kaldırmanız mümkün değil. Bununla savaşabilmek için ortak bir bilim ve siyasi iradeye ihtiyacımız var”

"Siber saldırılara karşı harekete geçme hakkımızı saklı tutuyoruz" dedi.

İRAN'A NÜKLEER TEHDİT

Biden, İran'ın nükleer silah sahibi olmaması için verdikleri sözü tutacaklarını vurguladı ve nükleer anlaşmaya dönmek için diplomatik çabalarını sürdüreceklerini kaydetti. Biden şunları söyledi:

“İran’ın nükleer silahlara sahip olmaması için gerekeni yaparız. İran üzerine düşeni yaparsa anlaşmaya dönmeye hazırız” dedi.

FİLİSTİN'DE ÇÖZÜM

Biden, bağımsız Yahudi devletine desteklerinin kesin olduğunu, ancak bunu sağlamanın en iyi yolunun egemen bir Filistin devletinin de olacağı "iki devletli çözüm" olduğunu söyledi.

“Sürdürülebilir diplomasi ile Kore Yarımadası’nın tamamen nükleerden arındırılması da amaçlarımızdan biri”

Yorumlar 0 Yorum Var