Kırklareli'nde hayvansever Seyhan Esen, yaklaşık 15 yıldır gece gündüz demeden sokak hayvanlarının gönüllü bakıcılığını yapıyor.
Esen, 2006 yılında soğuk bir kış günü sokakta bulduğu yavru köpeği evine alarak beslemeye başladı.
O günden sonra sokak hayvanlarına karşı bakış açısı değişen Esen; ilçe ilçe, köy köy dolaşarak sokak hayvanlarının mama ve bakım ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyor.
Terzilik yaparken 1 yıl önce sokak hayvanlarına daha fazla zaman ayırabilmek için dükkanını kapatma kararı alan Esen, belediyenin kendisine gösterdiği alanda sokak köpeklerinin karınlarını doyuruyor, bakımların yapıyor.
Güvenlik görevlisi oğlunun desteğiyle geçimini sürdüren Esen'in, "evlatlarım" dediği sokak hayvanlarının aç kalmaması için verdiği mücadele takdir topluyor, hayvanseverlerce destekleniyor.
 "Hayvanları çok seviyorum"
Hayvan sevgisinin çok özel bir duygu olduğunu belirten Esen, hayvanların insanları karşılıksız sevdiğini vurguladı.
Kentte haftada ortalama 1000 köpeği beslediğini anlatan Esen, "Ben onlara hayvan gözüyle değil, çocuğum gibi bakıyorum. Hepsinin ismi ayrı, 'Beyaz, Civciv, Çavuş, Zilli, Üç Bacaklım, Uzaylı' gibi. Genelde hayvan sevgisinin artması için isimleri çocuklara koyduruyorum. İsimsiz hiçbir köpeğimiz yok. Hayvanları çok seviyorum. Sokak hayvanlarını besleyebilmek için iş yerimi kapatmak zorunda kaldım. Oğlumun ve hayvanseverlerin desteğiyle sokak hayvanlarına bakıyorum." diye konuştu.
Haftanın üç günü Kofçaz ilçesini, diğer günlerde başka ilçe ve köyleri gezdiğini belirten Esen, çöplerden ve kasaplardan topladığı kemikler ile hayvanseverlerin bağışladığı mamalarla sokak köpeklerini beslediğini anlattı.
Esen, "Sadece Kofçaz ilçesinde 250 köpeği besliyorum. İlde ve diğer ilçeler ile köylerimizde bir sürü köpek besliyorum. Buraya geliyorum, ateş yakıp tenekede etleri kaynatıyorum. Çok zor oluyor. Ben buraya taksi ile geliyorum. Her gelişimde 200 lira veriyorum. Maddi manevi zor oluyor tabii ama ben onlara kıyamıyorum, onları görmeden yapamıyorum. Şimdi havalar soğuyor, işimiz artık zorlaşacak." ifadelerini kullandı.
Esen kendisini yaptığı işten dolayı takdir edenler kadar yerenlerin de olduğunu söyledi.
 

Yorumlar 6 Yorum Var
 • zafer gülten 24.09.2021 20:47
  hayvan sevmeye delilik diyenler,sevgili pygamberimizin bir kedi uyanmasın diye hırkasının eteğini kesip kalkmasını dikkate alsalar. bugün normal biri üstünde uyuyan kedi uyanmasın diye,ceketinin,paltosunun eteğini kesip kalksa ne derlerdi acaba.çoğu kişi deli derdi sanırım.hayvansevenlere deli demek peygamberimize hakeret,küfürdür.
 • GÜL 24.09.2021 15:21
  Allah razı olsun,delil olmadan Veli olunmuyor,anlamazlar kıymetini merhametin.Boşverin deli diyenlere kalplerine merhamet koymadıysa Yaradan neyapalım biz,ALLAH MERHAMET ETMİYECEĞİ KİŞİYE MERHAMET ETMEZ.
 • Mehmet Kandemir 24.09.2021 14:34
  Hayvan severlik güzel. Ama Önce insan gelir.. Hayvanlara bakacağım diye hayatından vaz geçmekte doğru değil.. Çok abartmış.. Deli diyenler bence biraz haklı.. O kadar abartıyorlar ki o sokak köpekleri çoğaldıklarında insanlara zarar veriyor..
 • cancan 24.09.2021 14:32
  birak delli desinler hayvan severler genelde kalbi tertemizdir kimseye zarari olmaz tabiki zarar vermezsen.. .
 • Rasim 24.09.2021 14:17
  Herkim ki size bu sözleri söylüyorsa önce aynaya bir baksınlar bu çocuklar rabbimin dilsiz kulları acım diyemez susadım diyemez gerçi bir insanda acım susadım desede öyle bir hale GELDİK ki kimse kimseye yardım etmez hale geldik siz kimseye aldırış etmeyin iyilik herzaman iyiliktir bende darıcada besliyorum evimdede iki tane kedim var birbirinin gözü görmüyor gözü gören ona yol arkadaşlığı yapıyor biz çocuklarımızla çok mutluyuz Allah sizden binlerce kere razı olsun Rabbım tirnaginiza taş deydirmesin Kocaeli darıcadan sevgi ve saygilar
Daha fazla yorum görüntüle