Yunan basını, Türkiye'nin Rus 'Su-75 Checkmate' savaş uçaklarına yöneldiğini iddia etti!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın CBS News'e verdiği röportajdaki "Şunu da bilmeleri gerekir ki artık eski Türkiye de yok. Bu Türkiye başka bir Türkiye. Savunma sanayisinde de biz her geçen gün daha ileri gidiyoruz, daha ileri gideceğiz. Ama yarın 'Niçin F-35'i almıyorsun?' diyemezler. Vermezsen almayız. O zaman biz daha başka kapılara da müracaat ederiz" açıklamalarına vurgu yapan Yunan basını, Rus yapımı "Su-75 Checkmate"in Türkiye'nin yeni savaş uçağı adayı olduğunu iddia etti.

ABD BASININDA GÜNDEM OLMUŞTU

Wall Street Journal gazetesi, Rusya'nın yeni nesil hafif taktik uçağı Su-75 Checkmate (Şah Mat) sayesinde, havada ve jeopolitik arenada ABD ile boy ölçüşeceğini yazdı. Gazete ayrıca, Su-75 uçağının ABD'nin başını ağrıtacağını iddia etmişti.

ÖNE ÇIKAN ÖZELLİKLERİ

ABD'li Askeri uzman Mark Episkopos’un imzasını taşıyan makalede, Rusya’nın yeni beşinci nesil hafif taktik uçağı Su-75 Checkmate’in avantajları sıralanarak, bu uçağın donatıldığı ekipman ve rekabetçi maliyeti sayesinde yabancı üreticileri geride bırakacağı belirtildi.

Beşinci nesil ‘hayalet’ avcı uçağının saatte 1.900 kilometreye kadar hıza ulaşabildiği, muharebe yarıçapının ise 3.000 kilometre olduğu kaydedilen yazıda, Su-75 Checkmate’in ‘ikinci kademe’ motorla (Ürün 30) donatıldığı ve Su-57 avcı uçağına benzer modern bir cam kokpite sahip olduğu vurgulandı.

Episkopos, yeni Rus uçağının bir başka avantajı olarak ise yedi tondan fazla taşıma kapasitesini, orta ve kısa menzilli RVV-MD ve RVV-SD füzelerini, ‘Grom’ ailesinden ‘havadan karaya’ füzelerinin de dahil olduğu evrensel silahları, çok sayıda güdümlü ve güdümsüz bombayı taşıma kabiliyetini vurguladı.

Makalede ayrıca Su-75 Checkmate’in asgari 25-30 milyon dolarlık maliyeti ile İsveç yapımı Saab JAS-39 Gripen çok amaçlı avcı uçağı ve Fransız Dassault Rafale ile rekabet edeceği ifade edildi.

Beşinci nesil yeni Su-75 uçağının prototipi ilk kez MAKS-2021 Uluslararası Havacılık ve Uzay Fuarı’nda görücüye çıktı. Yeni uçağın ilk sırada Ortadoğu, Asya, Kuzey Afrika ve Latin Amerika ülkelerine ihraç edilmesi planlanıyor. İlk uçuşunu 2023’te yapması planlanan yeni Rus uçağının seri üretimine ise 2025’te geçilmesi düşünülüyor.

Yorumlar 38 Yorum Var
 • Fatih 30.09.2021 19:25
  Napcan rusun uçağini biz tfx si biran önce sahaya surmeliyiz gerekiyorsa yani zorunlu değilsek almayalim
 • vatandas 29.09.2021 12:29
  Ne varsa kendinde var, RUS`un , ABD`nin kollarina atilamayiz.
 • Salih 29.09.2021 11:51
  Eğer TF-X ten vazgeçilmeyecekse alınabilir. Tabi bu arada MMU nun takvimi etkilenmemelidir.
 • Halk adamı 29.09.2021 10:59
  İnşallah daha iyisini kendimiz yaparız .en güzeli ve en iyisi yerli ve milli.
 • ismailbey 29.09.2021 10:27
  tüm çalışanlardan aylık 5 veya 10 tl savunmay sanayi adına kesinti yapalım bu kesintiler uçak ve savunma sistemlerine harcanmak üzere milli savunma bakanı cumhurbaşkanı ve savunma sanayi başkanı 3 lü kararnemeyle yürütülmeli ülkenin güvenliği ön planda tutulmaldır acizane görüşüm slm ve dua
Daha fazla yorum görüntüle