Eyüpsultan Belediyesi UNESCO iş birliğiyle, kültürün temel taşlarından büyük mutasavvıf Yunus Emre’nin vefatının 700. yıl dönümü nedeniyle “Bizim Yunus Sempozyumu” düzenledi.

“Gelin Tanış Olalım” sloganıyla düzenlenen “Bizim Yunus Sempozyumu”, Eyüpsultan Belediye Başkanı Deniz Köken’in katılımıyla, bugün 10.00-12.00 saatleri arasında Eyüpsultan Diyanet Sitesi Konferans Salonu’nda iki oturum halinde başladı. Eyüpsultan Belediyesi, Yunus Emre’nin vefatının 700. yıl dönümü nedeniyle Prof. Dr. Abdurrahman Güzel’in kaleme aldığı “Bizim Yunus” isimli kitabı hazırladı. Ayrıca 11 şiir, 11 ilahi ve 11 türküden oluşan bir de albüm çıkarıldı.

Yarın da devam edecek olan sempozyumda; Anadolu’da Türkçe’nin yazı diline dönüşmesine öncülük eden Yunus Emre’nin hayatı, Türk Edebiyatı içindeki yeri, Türk yazı dilinin gelişimine katkısı, “Etik ve Tasavvuf Düşünce Alanında Yunus Emre”, “Popüler Kültürde Yunus Emre”, “Dünya Edebiyatında Yunus Emre”, “Yunus Emre’nin Yaşadığı Dönemden Günümüze Etkileri”, “Yunus Emre’nin Anadolu’da Türk-İslam Medeniyetinin Oluşmasına Katkısı ve Bu Katkının Çeşitli Yönleri” gibi konular ele alınacak. Bugün yapılan sempozyuma Eyüpsultan Kaymakamı İhsan Kara, Eyüpsultan Belediye Başkanı Deniz Köken, İl Kültür ve Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz, Unesco İş Birliği Milli Komisyonu adına konuşan Prof. Dr. Ali Akıcı ve Prof. Dr. Abdurrahman Güzel katıldı. Daha sonrasında ise Klasik Türk müziği sanatçısı Ender Doğan, Yunus Emre’nin bestelenmiş şiirleriyle katılımcıların ruhunu dinlendirdi.

“Nesilden nesile aktarılacak olan şeyler güzelliklerdir”

Sempozyumda konuşan Eyüpsultan Belediye Başkanı Deniz Köken, “Eser bırakırsak bizi de anarlar, Güzel şeyler bırakırsak bizi de anlarlar. O yüzden Yunus Emre işinin ve sözünün merkezine insanı koymuştur, insan sevgisini koymuştur. Bugün çok ihtiyacımız olan bir konu aslında dünyada açlar ve toklar, aşıyı bulanlar, savaşanlara silah gönderenler dünyadaki ayrışmaların hepsinin ortak noktasında Yunus’tan yoksun toplumların bugün dünyada nelere yol açtığını görebiliyoruz. Özellikle dün imzalanan iklim anlaşması yıllardır Amerika’nın imzalamadığı ama bugün küresel krize dönüşen iklim meselesi de yine bizim dünyayı bir daha hiç kimse kullanmayacak gibi kullanma hastalığından vazgeçmemiz gerektiğini Yunus’a bakarak anlamamız mümkün gözüküyor. Yunus Emre Anadolu’da doğmuş, Anadolu’da eser bırakmış ve Anadolu’da ölmüştür. Nesilden nesile aktarılacak olan şeyler güzelliklerdir. Kötülükler nesilden nesile aktarılmaz. O yüzden güzelliklerin yayılması bir sünnettir ve Yunus Emre’nin bugünlere gelmesinin sebebi de aslına odur” diye konuştu.

“Yunus Emre’ler çıkartmak mümkün”

Yunus Emre’nin yaşadığı dönemi aşan biri olduğuna vurgu yapan İl Kültür ve Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz, “Yunus Emre’yi anlamak için Yunus Emre’nin doğup büyüdüğü toprakları, medeniyetleri, inanç sistemini ve kaynaklarını bilmek zorundayız. Bu topraklarda Yunus Emre’ye herkesin bir anlam ve bir mana yüklemediği dönemi yaşamaya devam ediyoruz. Ama O, İslam kültürününün, İslam medeniyetinin, İslamiyet'in bir mensubudur ve bir Müslüman’dır. Sizin gibi benim gibi saçı olan, sakalı olan, ağzı olan, bıyığı olan bir insan" ifadelerini kullandı.

Yorumlar 2 Yorum Var
  • harun 08.10.2021 18:03
    UNESCO ortaklığı ile Yunus'lar yetişmez... Yunus'u yoğuran şeyhi Tapduk Emre idi. Yoğrulduğu iklim ise Bektaşi tekkesinin iklimi ve havası idi.
  • Doğrucu Davud 08.10.2021 17:02
    İçimizde Yunus Emre Hz. KSA'lar var zaten, ama ne demişler " Önce taşa tutarlar, sonra bir türbe dikerler başına " hesabı, Hızır AS menkıbeleri gibi, herkesin kafasında bir Yunus Emre Hz. KSA var, gerçek şu ki; O dergahta şeyh terbiyesiyle yetişmiş bir büyük bir velidir. Bu işin kuralı Peygamber Efendimiz SAV'den beri böyle olmuştur ve kıyamete kadar da böyle olacaktır, nitekim " Kem aletle kemalat olmaz " buyrulmuştur.