Türkiye'nin, Suriye'nin kuzeyine olası harekatı konuşulurken, Ankara destekli Suriye Milli Ordusu (SMO) tarafından Tel Rıfat'a havadan bildiri atıldı. Halka işbirliği çağrısı yapılarak, "operasyon yakın" mesajı verildi.

Son zamanlarda sınır ötesinden artan saldırılar sonrası yeni operasyon olasılığı giderek arttı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısı sonrası Beştepe'de yaptığı açıklamada, Suriye'den saldırıların arttığını ve bunları bertaraf etme noktasında kararlı olduklarını söylemişti.

ERDOĞAN: MÜCADELEMİZ ÇOK DAHA FARKLI ŞEKİLDE DEVAM EDECEK

Bu açıklamalar sonrası "Türkiye Suriye'de yeni operasyona mı hazırlanıyor?" iddiaları gündeme gelirken, geçen cuma namazı çıkışı da konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Suriye'nin kuzeyinde YPG/PKK cirit atıyor. Bir yere kadar sabrımız devam etti, son olarak da 2 polisimiz şehit oldu. Zaman zaman sivillerden şehit olanları görüyoruz. Bütün bunlara karşı da mücadelemiz çok daha farklı bir şekilde devam edecektir. Terör örgütlerine, ABD'nin oradaki malum güçlerine, rejim güçlerine karşı her türlü mücadeleyi vereceğiz kararlıyız" demişti.

İngiliz haber ajansı Reuters'a konuşan Türk yetkililer de Türk Silahlı Kuvvetleri ve MİT'in  hazırlık yaptığını belirterek, Rusya ve ABD ile yürütülen diplomasinin başarısız olması durumunda Türkiye'nin, Suriye'de terör örgütü PKK/YPG'ye karşı yeni bir operasyon yapacağını söylemişti.

HAVADAN BİLDİRİ ATILDI: GEÇ OLMADAN BİZİMLE İŞBİRLİĞİ YAPIN

Türkiye destekli Suriye Milli Ordusu (SMO), Tel Rıfat'a havadan bildiri atarak, "Tel Rıfat kentindeki sivillere: Şehir PKK-PYD teröründen temizlenecek. Lütfen çok geç olmadan güçlerimizle işbirliği yapın" ifadelerini kullandı.

Yorumlar 0 Yorum Var