Vefatının ardından Özdemir Bayraktar'ın S/İHA üretimindeki başarılı öyküsünün, oğlu Selçuk Bayraktar tarafından gururla aktarıldığı anlar akıllara geldi.

Türkiye'nin uzun yıllarca dışa bağımlı bir savunma sanayii ile mücadelelerindeki eksikliği tamamlaması, Bayraktar Ailesi'nin geliştirdiği yerli ve milli savunma araçları vesilesiyle azaldı.

Savunma alanında gelişmiş ülkeler tarafından imrenilen başarılı mühendislik projeleriyle Bayraktar'ın yerli ve milli eserleri, Türkiye'ye adeta çağ atlattı.

Bugün hayatını kaybeden Özdemir Bayraktar'dan geriye, hüznün yanında savunma alanındaki istikrarlı ve başarılı adımları da kaldı.

BABASININ MİLLİ ÜRETİM HEYECANINDAN GURURLA BAHSETTİ

Her dönem engellerle karşılaşan ve milli üretimden geri duran Türkiye'nin ilk İHA ve SİHA'larının üretildiği Bayraktar fabrikalarında Özdemir Bayraktar ve ailesinin ne denli yoğun bir çalışma yürüttüğü, daha önce Selçuk Bayraktar tarafından anlatılmıştı.

Özdemir Bayraktar'ın vefatının ardından Selçuk Bayraktar'ın, AKINCI TİHA'nın teslim töreninde babasının bu öyküsünden gururla bahsettiği anlar, tekrar akıllara geldi.

"ANNEM VE BABAM HALA FABRİKADA YAŞIYOR"

Çizimi ve kavramsal tasarımı tamamen Özdemir Bayraktar'a ait olan AKINCI TİHA'nın teslim töreninde Selçuk Bayraktar, "Milli İHA geliştirmede, Bayraktar Ailesi olarak hep birlikte çalışıyoruz. Evlenene kadar, ben iş yerinde yatıp kalktım. Annem ve babam ise hala fabrikada yaşıyor. Bizimle birlikte çalışmaya devam ediyor." ifadeleriyle ailesinin bu alandaki yoğun çalışmalarını gözler önüne sermişti.

"ÇOCUKLUKTAN BERİ HAVACILIK DUYGUSUNU BİZLERE AŞILADI"

Selçuk Bayraktar, babası Özdemir Bayraktar'ın mücadelesini, şu sözlerle aktarmıştı:

"Babam Özdemir Bayraktar, çocukluktan beri havacılık duygusunu bizlere aşılamıştı. Birilerinin yurt dışına bağımlı olma zorunluluğu milletimize olan sorumluluğumuzun önüne geçemez. Öyle de oldu. 2003'te başlayan yolculuğumuzda ülkemizin taktik sınıfındaki ilk aracına koştuk.

AKINCI'NIN TASARIMI ÖZDEMİR BAYRAKTAR'A AİT

Şimdi de havacılıkta gelişmiş ülkelerin dahi almak için sırada beklediği, şu an 10'dan fazla ülkeyle sözleşmesi imzalanmış, Türk mühendisinin özgün tasarımı Bayraktar TB2 S/İHA’yı ülkemize kazandırdık. Bu sayede Baykar gelirlerinin yüzde 70’inden fazlasını ihracattan elde ediyor.

Akıncı'nın kendine özgü bükümlü kanat yapısı, kuştan çok uçan bir balığa benzemesi ve kavramsal tasarımı, babam Özdemir Bayraktar'a ait.

Türkiye'yi İHA liginde dünyanın ilk 3 ülkesine sokacak olan AKINCI, 6 ton kalkış ağırlığına sahip tümüyle mühendislik ekibimiz tarafından tasarlanan, yüzden fazla bilgisayar ve yapay zeka yazılımlarıyla stratejik görevlere imza atacak."

 

Yorumlar 86 Yorum Var
 • bülent 19.10.2021 09:30
  Allah rahmet eylesin, bu kardeşlerimizin yolu açık olsun, bütün Chp'lilerin bu hükümeti desteklemesi lazım. "İstikbal göklerdedir" sözü işte böyle hayata geçirilir..
 • Fikret 19.10.2021 09:16
  Kadere boyun eğeriz. Rıza gösteririz. Takdir-i ilahi böyle murad etmiş. Rabbimiz sonsuz rahmet eylesin. Mekanı cennet olsun. Bu vatan evlatlarının üzerlerine çökmüş yeis ve karamsarlık bulutlarını harika işler ve projelerle dağıtan bu kahraman abimize ve ailesine sonsuz minnet duyuyorum. Rabbim onlardan razı olsun. Özdemir abimizin ruhu şad; mekanı cennet olsun. Ailesine sabr-ı cemil ihsan eylesin.
 • idris 19.10.2021 09:16
  Rabbim mekanını cennet eylesin
 • mevhibe Akkurt 19.10.2021 09:04
  allah böyle insanları Türkiye için hep var etsin Özdemir Bayraktar abeyimize Allah rahmet eylesin mekanı cennetolsun
 • genç 19.10.2021 08:47
  Allah ondan razı olsun.
Daha fazla yorum görüntüle