Amasya'da 70 yıl önce babasıyla birlikte diktiği elma ağaçlarına gözü gibi bakan 90 yaşındaki Ahmet Aydoğan metrelerce yüksekteki elma ağaçlarından merdivenle meyve topluyor. Ahmet dedenin hayali Cumhurbaşkanı Külliyesi’ne fidan dikmek.

Çalışkanlığıyla görenleri şaşırtan ‘elma kurdu’ sağlıklı yaşamını sürdürmek için sofrasından elma, ceviz ve yoğurdu eksik etmediğini söyledi. 90 yaşındaki süper dedenin hayali elmanın başkentinden ülkenin başkentinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ne fidan dikmek.

AŞILADIĞI FİDANLARI ALMANYA'YA GÖNDERMİŞ

70 yıl önce babasıyla birlikte diktiği elma ağaçlarına adeta gözü gibi bakan Ahmet dede 11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü'nde çok sevdiği Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte Cumhurbaşkanlığı Külliyesi bahçesine Amasya misket elması dikmeyi hedefliyor. Çocukluğunun geçtiği Taşova ilçesine bağlı Tatlıpınar köyündeki misket elması ağaçlarını gelecek kuşaklara taşımak isteyen evli ve 3 çocuk babası Aydoğan aşıladığı fidanlarını yurdun dört bir yanına ve bir dönem işçi olarak çalıştığı Almanya’ya ücretsiz gönderdiğini anlattı. 

2 YILDA 1 MEYVE VERİYOR

Yatay olarak kesildiğinde çekirdekleri yıldız şeklini alan coğrafi işaret tescilli misket elmasının ağacının 2 yılda bir meyve verdiğine dikkat çekerek ayırt edici özelliklerini sıralayan Aydoğan, "Amasya elması sert ve suludur. Kırağı düşmeden toplanmaz. Uzun süre saklanabilir, dayanıklıdır. Sandık içinde evin içine konulduğu zaman ayrı bir koku verir” diye konuştu.

Yorumlar 0 Yorum Var