Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu, bugün video konferans yönetimiyle haftalık toplantısını gerçekleştirdi.

Toplantının gündeminde aktif vaka dağılımının seyri ve yerli aşı çalışmalarındaki son durum vardı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca toplantının ardından açıklamalarda bulundu. Doktor Rümeysa Şen'in vefatıyla ilgili açıklamalarda bulunan Koca, bazı hastanelerde 36 saat nöbet tutulduğunu ancak Şen'in 36 saatlik nöbetten döndüğüne ilişkin bilginin doğru olmadığını söyledi. Koca, sağlık çalışanlarının taleplerine de cevap verdi ve yeni düzenlemeleri açıkladı.

5 MADDELİK UYARI 

Bakan Koca daha sonra Bilim Kurulu'nda alınan tavsiye kararlarını açıkladı. Koca'nın 5 maddeden oluşan uyarıları şöyle: 

1-İkinci doz aşı ile üçüncü doz aşı arasındaki sürenin uzatılması antikor düzeyini düşürmekte, aşının koruyuculuğunu azaltmaktadır. Bilim Kurulu, zamanı gelen üçüncü doz aşıların aksatılmadan yapılmasını ısrarla önermektedir. Dünkü verilere göre, 2.807.716 kişi, yaptırması gereken üçüncü doz aşısını henüz yaptırmamıştı.
 
2- 2019 yılına göre 2020 yılında hayatını kaybeden gebe sayısında yaklaşık yüzde 52’lik bir artış var. Bu yıl da seyir geçen yıla benzer sürüyor. Geçen yıla kıyasla yaklaşık yüzde 50 daha fazla anne adayını Covid-19 sebebiyle kaybettik. Daha önce yaptığımız çağrıya rağmen maalesef halen gebelerde aşılanma oranı oldukça düşük. Kayıplarımızın arkasında en belirgin sorun gebelerin aşılanma oranının düşük olması. Covid-19 sebebiyle kaybettiğimiz gebelerin yüzde 99’u aşısızdır. Bilim Kurulumuz bir kez daha anne adaylarımızı aşı olmaya ve aşılarını tamamlamaya davet ediyor.

3- Aşının etkisini salgının seyrinde açıkça görebiliyoruz. Dikkat edecek olursanız haftalardır yüksek yeni vaka sayıları görüyoruz. Ancak önceki dönemlere kıyasla önemli bir fark var. Yeni vaka sayıları hızlı tırmanışlar şeklinde zirveler görmüyor. Günlük vaka sayılarımızı gösteren grafikler adeta tepesi kesilmiş bir dağ gibi yatayda seyrediyor. Belki önemli düşüşler henüz görmedik ancak dramatik ve ani yükselişler de görmüyoruz. İşte bunu sağlayan aşıdır.

4- Aşı sayesinde günlük vaka sayılarının kontrol edilemez şekilde artışı engellendi. Çok yakında günlük vaka sayılarının düştüğünü de göreceğimizi değerlendirdik. Bunu başarmanın yolu ise vakti gelen hatırlatma dozlarının yapılması ve topluca yüksek oranda aşılı olmaktır.

5- Yerli aşımız Turkovac’ın seri üretime geçmesi için gönüllülere ihtiyacı var. Hatırlatma dozunun zamanı gelen 18-59 yaş arası sağlıklı vatandaşlarımızı kendi aşımız, kendi gücümüz için gönüllü olmaya davet ediyorum.

Yorumlar 5 Yorum Var
 • Adalet 28.10.2021 12:16
  Muhalefetin yüzünden herşey.
 • Metin 28.10.2021 09:51
  Gönüllü aramaya gerek yok cezaevlerinde yatan fetöcüler e uygulansın
 • sedat 28.10.2021 00:39
  Aşı karşıtkığını muhalefet körüklüyor. Türkiyede ne kadar çok kişi bu hastalıktan ölürse o kadar çok memnun olacaklar.
 • Doğrusu 27.10.2021 23:10
  Sayın bakanım sabit ödemelerin maaşa yansıtılması iyi olur ek ödemede herkese verilir hakkaniyetli buyurdunuz sağ olun
 • Koyden 27.10.2021 21:47
  Sayın baknımız sisi çok taktir ediyurus çok calışdınıs sağolun bisim için çok çalıştınız