Son Dakika Haberi: Türkiye'nin sınır ötesine harekat düzenleme olasılığı masadayken, önceki 3 operasyonda da bozguna uğrayan terör örgütü YPG, Rusya yönetimine seslenerek, "garantör bir güç olarak rolünüzü oynayın" çağrısı yaptı.

Son Dakika Haberi: Türkiye, Suriye'ye olası yeni bir operasyon için siyasi ve askeri olarak tüm adımlarını atmaya devam ederken, Suriye Milli Ordusu'na da "hazırlıklı olun" talimatı gitti.

Bugüne kadar yapılan diğer 3 operasyonda da (2016'da Fırat Kalkanı, 2018'de Zeytin Dalı ve 2019'da Barış Pınarı) arkasına bakmadan kaçan terör örgütü YPG, yeni harekat sinyali sonrası bir açıklama yaptı.

YENİ TAKTİKLER GELİŞTİRMİŞLER

Terör örgütünün sözde resmi haber ajansına konuşan YPG Sözcüsü Nuri Mahmud, olası bir operasyona karşı yeni strateji ve taktikler kullanmaya hazır olduklarını söyledi.

Daha önceki operasyonlarda Türk ordusuna karşı koyamadıklarını itiraf eden teröristbaşı, "Afrin, Resulayn ve Tel Abyad'ta Türk ordusu şiddetli hava harekatı yaptı. Kullanılan teknoloji açısından güçlerimizle Onlar (Türk ordusu) arasında bir denge yoktu" dedi.

KORKUSU CÜMLELERİNE YANSIDI, RUSYA'YA MESAJ GÖNDERDİ

ABD ve Rusya'nın, Ankara'nın harekat girişimine yeteri kadar ses yükseltmediğinden yakınan terörist sözcü, "Rusya açıklamalarıyla Erdoğan'ın tehditlerine karşı Suriye'yi savunduğu imajını yaratmaya çalışıyor. Ama çözüm bu değil. ABD ve Rusya gibi büyük güçlerin, Suriye'de bugüne kadar siyasi ve demokratik bir çözüm üretememesi 'utanç verici'" ifadelerini kullandı.

Rusya'nın İdlib karşılığında Ayn el-Arab'ı (Kobani) Türkiye'ye teslim edip etmeyeceği sorusu üzerine Mahmud, "Bir anlaşma olabilir ama bu konuyu resmi olarak doğrulatamadık. Rusya, siyasi ve demokratik çözümde garantör bir güç olarak rolünü yapmalı" cevabını verdi.

BEYLİK LAFLARLA TARAFTAR TOPLAMAYA ÇALIŞTI

Operasyonlarda binlerce militanını kaybeden, saatler içinde şehirlerden arkasına bakmadan kaçan örgütün sözcüsü, DEAŞ'ın boşalttığı kentlere ABD yardımıyla girmelerini "DAEŞ'e karşı savaştık", "demokrasi ve insan haklarını koruduk", "mücadelemiz hakların kardeşliği" gibi beylik lafları tekrar ederek, uluslararası kamuoyundan destek almaya çalıştı.

Yorumlar 0 Yorum Var