Türkiye'ye Patriotları vermeyen ve Rusya'dan S-400 alımı sebebiyle de CAATSA'yı devreye sokan ABD'nin, Ankara'yı F-35 programından çıkarmak için, F-35 konsorsiyumuna imza atan diğer 8 ülkeye baskı yapıp anlaşmadan çıkartarak, Türkiye'siz yeni bir oluşuma gittiği ortaya çıktı.

8 ÜLKE KONSORSİYUMDAN ÇIKARAK YENİ BİR ANLAŞMA YAPMIŞ

Konuyu kamuoyu ile ilk kez paylaşan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, "9 ülkenin birleşerek kurduğu F-35 konsorsiyumundan 8 ülke çekildi. Böylece Türkiye projede tek kaldı. Bunun sonucunda F-35 ortaklığı Türkiyesiz yeniden oluşturuldu" dedi.

"F-35 GÖRÜŞMELERİ SÜRÜYOR"

Türkiye'nin teslim aldığı ve hangarda bekletilen 6 F-35'in akıbeti hakkında da konuşan Akar, "ABD yetkilileri ile temaslarımız sürüyor. Ankara'da ilk toplantı icra edildi. Önümüzdeki aylarda da ABD'de bir toplantı yapılması kararlaştırıldı. Bugüne kadar yaptığımız harcamalar ile 6 uçağın durumu hakkında görüşmeler devam ediyor" ifadelerini kullandı.

"F-16 TALEBİNİN F-35'LERLE İLGİSİ YOK"

Son günlerin manşet konusu olan F-16 talebine de değinen Bakan Akar, şu ifadeleri kullandı:

"Bu isteğin F-35'le bir ilgisi yok. TSK'nın ihtiyaçlarının tespiti devamlı bir faaliyettir. Bu kapsamda F-35 projesinin de durumunu dikkate alarak F-16 Blok-70 Viper tedariği ile mevcut F-16 uçaklarımızın modernizasyonu konusunda teknik bir süreç başlatıldı. Bu bir tedarik süreci. Teknik düzeyde başlatılan çalışmada yeni uçak ve modernizasyon faaliyetinin Yabancı Askeri Satışlar (Foreign Military Sales) kapsamında yapılması planlanıyor. Yani öyle tepeden 'Hadi alalım' gibi bir durum değil. Kurumsal ve hiyerarşik bir süreç. Bu tedarik NATO müttefiklerimizle birlikte çalışabilirlik bakımından önemli ve gerçekleşmesi durumunda ittifakın gücüne katkı sağlayacağı açık"

Yorumlar 2 Yorum Var
  • Osman özcan 12.11.2021 22:50
    Türkün turktenbaska dostu yok güçlü turkiyem 100 yıldır geri bırakanlar vay vatanım vay allahın izni ile herşeyimiz olacak güçlü ordu güçlü silah bizi kimse yikamaz ne güzel asker ne güzel ordu allahın izni ile amin
  • oisun 10.11.2021 12:37
    Tutkiyeyi işgal planların bozduğu için hava savunma sistemlerine sahip olmamızı istemedikleri için .