Cumhurbaşkanı Erdoğan, Öğretmenler Günü Münasebetiyle 81 İlden 81 Öğretmen ile Yemek programında öğretmenlere 3600 ek gösterge için müjdeli haberi verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:

24 Kasım Öğretmenler Günü'nün milletimize ve ülkemize hayırlara vesile olmasını rabbimden niyaz ediyorum. Bugün hangi konuda olursak olalım üzerimizde hakkı olan hocalarımızı sevgiyle saygıyla anıyoruz. Ömrünü öğretmeye, nitelikli nesiller yetiştirmeye adamış bir öğretmenin hakkı asla ödenemez.

"ÖĞRETMENLERİN EMEĞİNİN KARŞILIĞI OLAMAZ"

Pek az meslek öğretmenlik kadar insanda derin izler bırakır. Hepimizin hayatına dokunan, bize yol gösteren, zor zamanlarımızda elimizden tutan bir öğretmenimiz muhakkak vardır. Bugün hangi konumda olursak olalım, her birimiz bu hocaları sevgiyle, saygıyla hatırlıyoruz. Bize şefkatle yaklaştıkları, sabırla yetiştirdikleri için aradan geçen on yıllara rağmen öğretmenlerimizi şükranla yad ediyoruz. Nasıl öğretmenlik sadece ücreti mukabil yapılan bir meslek değilse, öğretmenler için yapılanlar da onların emeklerinin karşılığı olamaz. Ömrünü öğrenmeye, öğretmeye, vatanına ve milletine değerlerine bağlı nitelikli nesiller yetiştirmeye adamış bir öğretmenin hakkı asla ödenmez.

"BÜTÇEDE EN BÜYÜK EĞİTİME TAHSİS ETTİK"

Son 19 yılda eğitim-öğretimin her alanında attığımız adımlarla öğretmenlerimize minnet borcumuzu yerine getirmeye çalıştık. Göreve geldiğimizde en önemli mesele altyapı eksikliğini gidererek okullarımızı ileri standartlara kavuşturmaktı, kavuşturduk. Derslik sayımızı 343 binden 601 bin seviyesine çıkartarak ülkemizin her köşesini modern eğitim kurumlarıyla donattık. Mevcut öğretmen sayımızın yüzde 73'ü bizim dönemimizde atandı. 2002'de ilköğretimde derslik başına düşen öğrenci sayısı 36 iken bu sene aynı sayı 23'e indi. Ortaöğretimde bu rakam 30'dan 22'ye geriledi. Öğretmen başına düşen öğrenci sayısı ilköğretimde 28, ortaöğretimde 18 iken bu sene aynı sayı ilköğretimde 15, ortaöğretimde 13 olmuştur.  Müfredatta yaptığımız reformlarla evlatlarımıza daha modern, özgür, kendi kabiliyetlerine daha uygun dersleri seçme imkanı sunduk. Çocuklarımızın bir kısmının ayağına pranga vuran katsayı uygulamasını kaldırarak mesleki eğitimi çok daha cazip hale getirdik. Son 19 yılda bütçede en büyük payı daima eğitime tahsis ettik. Önümüzdeki yıl için eğitim bütçemizi 274 milyar 385 milyon lira olarak belirledik. Bu rakam merkezi yönetim bütçesinin yüzde 15,7'sine tekabül ediyor. Böylece, ülkemizi dünyanın devler ligine taşıma mücadelemizin odağında eğitimin bulunduğu gerçeğini bir kez daha ortaya koyduk.

BAŞKAN ERDOĞAN'DAN MÜJDELER

Öğretmenlerimizin haklarını güvence altına alacak Öğretmenlik Meslek Kanunu çıkarmak için hazırlıklarımızı tamamladık. Meclis sürecinin ardından yürürlüğe girecek bu kanunla ilave mali ve sosyal haklar da sağlıyoruz. Artık yürüttükleri görev bir kariyer mesleği olarak tamamlanacak öğretmenlerimize 3600 Ek Gösterge başta olmak üzere sağlayacağımız hakların şimdiden hayırlı olmasını diliyorum

 

Yorumlar 64 Yorum Var
 • Türkiye'm 25.11.2021 11:24
  Diğer memurlar üvey mi?
 • Lotuss 24.11.2021 15:32
  Ogretmen mi millet vekilimi soruuorum sizlere bizim ogrencilerimiz basari dan basari ya imza mi atiyor hepsi icin siylemiyorum faydali ogretmen dedigin bu ulkede yuzde10u gecmez gerisi ticarethane gibi calisiyor sen saati butsin bir ogretmeni yerinde tutamazsin saglikcilara verilsin ancak ogretnenler kesinlikle dogru deyil
 • Aliye Cevap 24.11.2021 14:54
  Ali kardeş yazdıklarını ispat etmeyen iftiracıdır. Reisin sayesinde bu güne kadar hiç bir cenaze yerde kalmamış, hiç bir cenaze sahibi defnimi nasıl gerçekleştireceğim derdine düşmemiştir. Defin yeri, İmam, kefen nakil araçlarının yanında bir çok belediyede cenaze evine yemek bile gönderilmektedir. Uzmanım diye yazmışsın bence sen Reisi sevmekten önce Uzmanlığından istifade etki o onurlu şanlı kıyafeti daha da fazla iftiracı fikirlerinle kirletme.
 • Hayati 24.11.2021 14:53
  Sayın Başkanım memurlar zaten maaşlarını düzenli alıyorlar. Siz diğer kesimle ilgilenin özellikle EYT ASGARİ ÜCRET EMEKLİ MAAŞLARI
 • Bübioğlu 24.11.2021 14:16
  Ne bitmez ek gösterge imiş.
Daha fazla yorum görüntüle