HaberGlobal'de Senem Tolunay Ilgaz'ın sunduğu Siyaset Özel programına  konuk olan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş Türkiye'de uzun bir süre dövizin sabit kalmasının Türkiye ekonomisine nasıl yansıdığına ilişkin çarpıcı değerlendirmelerde bulundu. 

DOLARDAKİ HAREKETLİLİK VE NE ZAMAN DÜZELECEĞİNE İLİŞKİN AÇIKLAMA

Numan Kurtulmuş şunları söyledi;

Ekonomiyle ilgili yaptığımız yanlışlardan biri de şudur. Sanki ekonomi sadece ekonomiyle ilgili bir alandır. Ve ekonomi dışındaki faktörlerin ekonomiyle ilgisi yokmuş gibi bazen konuşuyoruz. Ekonomi tabi ki siyasi kararlardan uzak değildir. 

Türkiye'de bu sadece bugüne ait mesele değil. 2013'ten 2014'ten bu yana gelen bir süreçten bahsediyorum. Daha önceki dönemde Türkiye, nasılsa dünya ekonomisi bir serbest piyasadır. Nereden ucuz bulursak alırız, nereye de satabilirsek satarız diyerek böyle bir yüksek faiz, düşük kur üzerinden bir siyaset geliştirdi. Hatırlıyorum 1.24'tü doların değeri. Bu Türkiye'yi bir ithalat cenneti haline getirdi. Neredeyse üretebileceği malı üretememe haline geldi. Çnükü dışarıdan daha ucuza geliyordu. 2013-14'ten sonra Türkiye ekonomisinde bir değişiklik ortaya çıktı. doğru olan buydu. Türkiye o dönemlerden itibaren ekonomide birinci dereceden odaklandığı noktayı üretim ekonomisine çevirdi. Son yıllarda daha hızlı bir şekilde oldu. Bunun sonucunu görüyoruz. Türkiye başta savunma sanayi olmak üzere birçok alanda dünya ile rekkabet edebilecek noktaya doğru geliyor. Bu da siyasi tercih sonucudur. Bu tercih sonucunda Türkiye yürüyor.

Yorumlar 28 Yorum Var
 • Sinan 26.11.2021 12:13
  Rezil ekonomiyide başarıya bağladıya yine helal olsun.
 • Sinan 26.11.2021 12:12
  Simsarlara köle işçiler lazım.
 • Mustafa 26.11.2021 10:13
  O zaman işçi-memur maaşlarıda dolara endeksli olsun ki insanların alım gücü düşmesin..
 • Doğrusu 26.11.2021 08:57
  Adam iktisat profosörü, birileri beğenmemiş olacak ki sen ekonomiden anlıyormusun diyor.
 • kayseri38 26.11.2021 08:54
  hammadeyi TL ilemi alıyorsun sayın ekonomi profesörü.
Daha fazla yorum görüntüle
'de daha fazlasını keşfet
Fragmanlar Dünya Sağlık Spor Yemek