İsrail Başbakanı Naftali Bennett, Viyana'daki nükleer görüşmelere ilişkin bazı değerlendirmelerde bulundu.

"İran bugün Viyana'daki müzakerelere net bir hedefle gelecek o da; yaptırımların neredeyse hiçbir şey karşılığında sonlandırılması. İran sadece nükleer programını sürdürmekle kalmayacak, bugünden itibaren bunun için ödeme de alacak."

Bennet, İran'ın İsrail'i yok etme niyetinden hiçbir zaman vazgeçmediğini söyledi.

"Böylesine cani bir rejim ödüllendirilmemelidir. İhlallerine ve nükleer denetimleri baltalamasına rağmen, İran Viyana'daki müzakere masasına gelecek. Yaptırımların kaldırılmasına ve yozlaşmış rejimleri için yüz milyarlarca doları hak ettiğine inananlar var."

"YAPTIRIMLARIN KALDIRILMASINI HAKETMİYORLAR"

İran'ın ne anlaşmaları ne müzakereleri ne de yaptırımların kaldırılmasını hak ettiğini savunan Bennett, "Dünyanın dört bir yanındaki müttefiklerimize sesleniyorum: İran'ın nükleer şantajına boyun eğmeyin" ifadelerini kullandı.

İran ile P5+1 olarak adlandırılan ABD, Rusya, Fransa, İngiltere, Çin ve Almanya arasında 2015'te nükleer anlaşma imzalanmış ancak 2018'de dönemin ABD Başkanı Donald Trump bu anlaşmadan çekilmişti.

İsrailli yetkililer daha önce yaptıkları açıklamalarda da defaatle 2015'teki nükleer anlaşmaya dönülmesine karşı olduklarını dile getirmişti.

Yorumlar 2 Yorum Var
  • İnsan 29.11.2021 20:39
    İnsanlığın yüz karasıdır bazı toplumlar, sizden binlerce kilometre uzakta bir cocuk eline bir meyve alsa genetigini bozdugunuz meyvedir havayı, suyu kirlettinz ölüm kokan silahlar yaptı siz ne yaptınız böyle... Üstüne üstelik biz iyiyiz demeyin bari...
  • İsrafil Aydın 29.11.2021 20:16
    Çocukların katili israil devletidir siz kim oluyorsunuzda insanlık tan konuşuyosunuz