İran ile Taliban arasında "sınırın yanlış anlaşılması" nedeniyle çatışma yaşandı. Çatışma sonrası iki tarafın kayıp verip vermediğine ilişkin bilgi paylaşılmadı.

İran ve Afganistan sınırında bulunan Nimruz vilayeti yakınında Taliban ile İran sınır güçleri arasında çatışma çıktı.

İran Devrim Muhafızları Ordusuna yakınlığıyla bilinen yarı resmi haber ajansı Tesnim'in haberine göre, Nimruz vilayeti yakınlarındaki Şegalek bölgesinde bulunan İranlı çiftçilere sınır ihlali gerekçesiyle Taliban tarafından ateş açıldı.

İran'ın kaçakçılarla mücadele için Afganistan sınırının birkaç yüz metre içerisine inşa ettiği duvarların İranlı çiftçiler tarafından aşılması üzerine Taliban güçlerinin sınır ihlali yapıldığını sanarak İranlı sivillere ateş açtığı ve İran sınır muhafızlarının da Taliban'a karşılık vermesi üzerine iki taraf arasında çatışma çıktığı belirtildi.

Çatışmanın sona erdiği belirtildi ancak iki tarafın kayıp verip vermediğine ilişkin bilgi paylaşılmadı.

Haberde, İran'a ait sınırdaki kontrol noktalarının Taliban tarafından ele geçirildiğine dair sosyal medyada yer alan iddialar da yalanlandı.

Yorumlar 9 Yorum Var
 • Mahmut kanak 03.12.2021 09:12
  Iranin yakın zamanda hüsrana uğrayacağını hep göreceğiz.Bunlar mecusi torunları Daha islami kavrayamadılar
 • Ankaralı 02.12.2021 12:55
  Şu İran fitnesi var ya..... İranın başına bela olur inşallah.... Pakistanda Beluçistanda yaptıklarını bir bilseniz.... Pakistanla paylaştığı doğal gaz yatağından gaz çıkarmasın diye beluçistandaki teröristleri destlekliyorlar alçaklar
 • Türk 02.12.2021 01:32
  İran Türklerindir
 • kahrol chpkk 01.12.2021 21:21
  kahrol islam dusmani iran...
 • savaşmayın 01.12.2021 21:13
  Müslümanlar aranızda savaşmayın müslümanlar.
Daha fazla yorum görüntüle