Yurt dışından satın alınırken kısıtlamaya konu edilen elektro-optik sistemlerin yerini milli çözümler alıyor.

Baykar ve ASELSAN iş birliği sonucu 1 aylık çalışmayla Bayraktar TB2'ye entegre edilen CATS, yurt içinde ve dışında kullanılmaya başlandı. CATS, Bayraktar TB2 ile birlikte 5 ülkeye ihraç edildi. Geçen ay gerçekleştirilen SAHA EXPO'da da Baykar ile ASELSAN arasında, Bayraktar TB2 için CATS Elektro-Optik Sensör Sistemi Sipariş Sözleşmesi imzalandı. İki şirket arasındaki iş birliği CATS'in yeni versiyonlarının geliştirilmesine yönelik olarak sürdürülüyor.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından başlatılan projeyle ortaya çıkan CATS'in Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ'nin ürettiği Anka platformlarında yaygınlaştırılması için de çalışmalar yapılıyor. Bu kapsamda, Hava Kuvvetleri Komutanlığı koordinesinde Anka-S platformuna entegre CATS Elektro-Optik Sensör Sistemi ile 11 saatlik uçuş testi Batman'da icra edildi. Test kapsamında CATS kullanılarak iki mühimmat atışı gerçekleştirildi

Test sonunda, CATS Elektro-Optik Sensör Sistemi'nin ortaya koyduğu performans itibarıyla operasyonel faaliyetleri yerine getirebilecek seviyede olduğu Hava Kuvvetleri ve SSB temsilcileri tarafından bildirildi.

Hava Kuvvetleri Komutanlığının talebi üzerine Anka-S konfigürasyonunda CATS Elektro-Optik Sensör Sistemi kabul testleri yapılacak.

Yorumlar 25 Yorum Var
 • Murato 03.12.2021 20:12
  Yani neymiş eğitim öğretime önem verilmek yatırım üretim yapmak her açıdan her tür bağımsızlığa daha da yaklaşmak demek
 • djuıofgty 03.12.2021 13:39
  başlangıç için muazzam dahada kalitelisini geliştirmeniz dileğiyle Allah emeği geçenlerden razı olsun
 • Gaziantepli 02.12.2021 19:20
  Karabağ savaşında Yerli Kanada malı Göz takılı SİHA'lar kullanıldı diye Kanada satmayı durdurdu. İyiki durdurmuş. ABD bile bunu Kanada'dan alıyordu artık gelsinler bizden alsınlar.
 • 2023 Seçimleri 02.12.2021 14:22
  Muhalefetin yerli ve millisi ne zaman yapılacak !!!
 • İslam Sancağı 02.12.2021 14:14
  Muhalefete de ambargo gelse de yerli ve millisi yapılsa.
Daha fazla yorum görüntüle