Myanmar’ın Yangon kentinde orduya ait bir araç Darbe karşıtı göstericilerin arasına daldı. Yerel basın tarafından yapılan açıklamada, olayda en az 5 protestocunun hayatını kaybettiği, onlarca kişinin yaralandığı belirtildi.

Askeri darbeye karşı kurulan Ulusal Birlik Hükümeti (NUG) tarafından yapılan açıklamada, "Silahsız barışçıl protestocuları vahşice, insanlık dışı bir şekilde öldüren terörist orduya güçlü bir karşılık vereceğiz" denildi.

Yerel basına açıklama yapan bir protestocu, bir aracın kendisine çarptığını ve düştüğünü belirterek, “Kendimi korumak için onu ittim. Kaçarken bana ateş etti. Neyse ki kaçmayı başardım” dedi.

Darbeyle başa gelen askeri yönetim tarafından ise henüz olaya ilişkin resmi bir açıklama yapılmadı.

Myanmar'da ordu 8 Kasım 2020 seçimlerinde hile yapıldığı iddiasıyla 1 Şubat'ta yönetime el koymuş, ülkenin fiili lideri Aung San Suu Kyi başta olmak üzere pek çok yetkili ve iktidar partisi yöneticisi gözaltına alınmıştı. Cunta yönetimi, uluslararası kamuoyunda sert tepkiyle karşılanan demokrasi karşıtı hareketin ardından başlayan kitlesel protestoları şiddetle bastırmış, gösterilerde bini aşkın sivilin hayatını kaybettiği açıklanmıştı.

Yorumlar 9 Yorum Var
 • Erdal 05.12.2021 21:58
  İnşallah daha beter olun
 • Adddm 05.12.2021 21:00
  Öldürülen müslüman olurken sesiniz böyle cıkmıyordu
 • Hakkı An 05.12.2021 20:39
  Uzak Doğu da yaşayanların %50 si Dinsiz... Dolayısı ile bu manzaralara şaşırmayın. Daha geçen hafta srilanka da LANKALI bir fabrika sahibi Pakistanlı MÜSLÜMAN bütün kemikleri kırılasıya dövülüp yakılarak öldürüldü. Ülkemizde bu konular gündem olmuyor; bizde muhalefet partisi gündem olmak için yakında TUİK in önünde CIBILDAK SOYUNABİLİR. Oysa Hindistan da Müslüman olduğu için insanların namusuna kastediliyor. Evet Çin Hindistan ve İran ı kendine stratejik ortak görüyor... Mevlam neyler neylerse güzel eyleer.
 • MUSTAFA 05.12.2021 20:35
  Demek ki darbecilerin karakteri aynı. Dini dili ırkı yok. 15 Temmuz 2016'da Amerikan köpeği fetöcü çakallar de böyleydi. Tanklarla insanları tavuk gibi ezdiler.
 • Osmanli 05.12.2021 20:31
  Geberin sizi kafirler
Daha fazla yorum görüntüle