Son dakika... Almanya Federal Meclisi'ndeki oylamada Sosyal Demokrat Parti Milletvekili ve Maliye Bakanı Olaf Scholz, ilk turda başbakan seçildi.

Almanya'da bir devrin sonu resmen geldi. 16 yıl Almanya'da Başbakanlık görevini üstlenen Angela Merkel, Şansölyelik unvanını meclisin verdiği onay ile Olaf Scholz'a devretti.

Federal Meclis'deki oylamada Sosyal Demokrat Parti Milletvekili ve Maliye Bakanı Olaf Scholz, ilk turda başbakan seçildi. Scholz meclisin alkışlarıyla tebrikleri kabul etti.

63 yaşındaki Scholz, Alman Federal Meclisi'ndeki milletvekillerinden 395 oy aldı.

Başkan Frank-Walter Steinmeier tarafından aday gösterildikten sonra Scholz parlamentoya geri dönecek milletvekillerinin önünde görev yemini edecek.

Öğleden sonra Merkel'in, Şansölyeliği teslim etmesi bekleniyor.

Merkel, 26 Eylül’de yapılan genel seçimlerden galip çıkan Sosyal Demokrat Partinin (SPD), Yeşiller ve Hür Demokrat Parti (FDP) ile kuracağı yeni hükümette Başbakanlık yapacak Olaf Scholz’a bugün görevini devredecek.

Ülkede, 2005’te başbakan seçilen Merkel, Almanya tarihinde 16 yıl 16 gün veya 5 bin 860 gün ile Helmut Kohl’dan sonra en uzun süre Başbakanlık yapan ikinci kişi oldu.

Yorumlar 1 Yorum Var
  • Mert 09.12.2021 13:03
    Bizde olsa bir birlerini yerler!!!