Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı’nın ardından açıklamalarda bulundu.

Fırsatçılara tepki gösteren Başkan Erdoğan, ''Girdi maliyetlerindeki ve kurdaki yükselişle izah edilemeyecek fiyat artışı yapan, bilhassa da stokçuluğa yönelen hiç kimsenin gözünün yaşına bakılmayacaktır.'' ifadelerini kullandı.

Büyük hedeflere doğru ilerlerken insanların günlük hayatlarında yaşadıkları sıkıntıları da görmezden gelmediklerini ve yok saymadıklarını aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Özellikle fahiş fiyat artışları konusundaki her şikayeti dinliyor, her sıkıntıyı ciddiyetle takip ediyoruz. Buradan tüm bakanlıklarımıza, tüm kurumlarımıza, tüm belediyelerimize talimat veriyorum. Girdi maliyetlerindeki ve kurdaki yükselişle izah edilemeyecek fiyat artışı yapan bilhassa stokçuluğa yönelen hiç kimsenin gözünün yaşına bakılmayacaktır. Hem idari, hem hukuki işlemlerle kendi ülkesine ve milletine karşı böyle ağır bir suç işleyen herkesin yakasına yapışılacaktır. Türkiye tarihinin en kritik ekonomik mücadelelerinden birini verirken, fırsatçılık peşinde koşanları ne millet, ne tarih, ne de devlet affeder. Bu konunun serbest piyasa ekonomisi ile uzaktan yakından ilgisi yoktur. Serbest piyasa ekonomisi kuralsızlık, başıboşluk, vicdansızlık, insafsızlık ve ahlaksızlık demek değildir. Tam tersine bu sistem piyasa kuralları içinde hareket etmeyenlere kati surette izin verilmemesini gerektirir. Dünyanın her yerinde de serbest piyasa ekonomisi bu şekilde işler, işletilir. Hükümet olarak aşırı fiyat yükselterek ve stokçuluk yaparak piyasayı zehirleyenlere karşı sonuna kadar mücadele etmekte kararlıyız. Bizim hiç kimsenin kazancında gözümüz yoktur, bizim karşı çıktığımız ve mücadele ettiğimiz tek şey o da sömürür. Bu sömürü emek üzerinden yapılsa da karşıyız, mal ve hizmet üzerinden yapılsa da karşıyız, para üzerinden yapılsa da karşıyız" ifadelerini kullandı.

Sadece kendisi daha çok kazanma hırsıyla ülkenin dengelerini bozmaya, milletin hakkına, hukukuna girmeye kalkanlara izin vermeyeceklerini vurgulayan Erdoğan, "Bu vesileyle bankada, yastık altında, kasasında parası özellikle de dövizi bulunan bireylere ve kurumlara da bir çağrı yapmak istiyorum. Herkesi yatırım, istihdam, üretim, ihracat temelleri üzerine inşa ettiğimiz yeni ekonomi politikamızın getirdiği fırsatları değerlendirmeye davet ediyorum. Fiyat ve kur artışlarının yol açtığı dalgalanma bir süre sonra mutlaka duracaktır ama bu dönemde yapılan yatırımların sağlayacağı helal ve istikrarlı getiri inşallah nesiller boyu devam edecektir" dedi.

Yorumlar 27 Yorum Var
 • Faruk 09.12.2021 17:53
  Daha öncede yazmıştım belediyeler market açsın en ucuz şekilde halka imkan sunulsun
 • OSMANLI 09.12.2021 11:13
  Asıl şu 3 harfli hain vefasız marketlere el atılmalı,
 • YUNUS 09.12.2021 10:54
  Adam tek başına turkiyeyle değil.dünyayla uğraşıyor.bu zaatın hakkını kimse ödeyemez.yanlışlıklar var amenna.ama ALLAH CC.CHP ye firsat vermesin.ülke 100 yıl geri gider.benim maaşımda 3500 tl zor ama.chpmi ALLAH KORUSUN.
 • suat 09.12.2021 00:16
  Fiyatlar devlet tarafından belirlenmelidir, tavan fiyat uygulaması yapılmalı.. Hemen herşeye zam geldi yeter artık
 • Yavuz Özmen Almanya 08.12.2021 23:56
  Türkiye, Vatanım 2002 de başlayan ve 2015 den sonra yavaş yavaş gerçek sahiplerin eline geçiyor. Yani Türklerin. MEBi nasıl Amerika ve İngiltere ele almış ve git gide elimize geçiyorsa gıda da olan lobide bizim elimize geçecek inşallah. Eskiden yapılan sözleşmeler gereği (ve bunu sol, komünizm ve CHP çok iyi bilir) vatanımız böyle bir savaşın içinde. Nedense ve Allah'ıma çok şükürler olsun, yalnız ve sahipsiz değiliz. Şu durumda daha çok birlik beraberlik göstermemiz gerekiyor!!! Japonlar, gençleri okutmaya gönderdiler ve yaşlıları savaşa!!! Nokta!!! Allah'a emanet olun
Daha fazla yorum görüntüle
'de daha fazlasını keşfet
Fragmanlar Dünya Sağlık Spor Yemek