Türkiye'nin ilk cep uydusu Grizu-263A, SpaceX Falcon 9 roketiyle dünya yörüngesine fırlatıldı

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğrencilerinden oluşan Grizu-263 Uzay Takımı'nın, temel haberleşme olaylarının gerçekleştirilmesi amacıyla tasarladıkları Türkiye'nin ilk cep uydusu Grizu-263A, SpaceX roketiyle yola çıktı!

Yaklaşık 525 kilometre alçak dünya yörüngesinde 4 yıl 8 ay görev yapması planlanan 5x5x5 santimetre boyutlarındaki Türkiye'nin ilk "pocketqube uydusu" için 25 bin euro fırlatma maliyeti bulunuyor.

Fırlatmanın ardından Falcon 9 roketi başarılı şekilde Dünya’ya geri döndü.

SpaceX’in Transporter-3 görevi kapsamında Grizu-263A dahil toplam 105 uzay aracı aynı anda fırlatıldı.

TÜRKIYE'NIN ILK CEP UYDUSU GRIZU-263A UZAYDAKI GÖREVINE BAŞLADI

Erdemir'in 2018 yılından bu yana destekçisi olduğu Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi'nin Uzay Takımı Grizu-263’ün cep uydu projesi başarıyla uzaydaki yerini aldı.

Çelik üreticisi Erdemir’den yapılan açıklamaya göre, ABD'nin Florida eyaletindeki Cape Canaveral (SLC-40) fırlatma üssünden SpaceX Falcon 9 roketi ile alçak dünya yörüngesinde 525 kilometre (km) uzağa gönderilen Türkiye’nin ilk cep uydusu Grizu-263A, 3 saat sonra yörüngesine girdi.

İLK SİNYALLER ALINDI

Yaklaşık 4 yıl boyunca alçak dünya yörüngesindeki görevini sürdürecek uydudan ilk sinyalin de ulaştığı bilgisi paylaşıldı. Gelecekte takım uydu projelerine deneysel ve eğitsel alt yapı sağlayacak olan Grizu-263A, ismini Kozlu’da 1992 yılında gerçekleşen grizu patlamasında hayatını kaybeden 263 madenciden alıyor.

Türkiye’nin ilk cep uydusu Grizu-263A'nın uzaya fırlatılma anı, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Sezai Karakoç Kültür Merkezi’nde düzenlenen etkinlik ile eş zamanlı olarak takip edildi.

Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çufalı, Zonguldak İl Protokolü üyeleri, Türkiye Uzay Ajansı Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım, Erdemir Genel Müdürü Salih Cem Oral, TÜRKSAT Genel Müdürü Hasan Hüseyin Ertok ve çok sayıda davetlinin katıldığı etkinlikte, Türkiye’nin ilk cep uydusunun başarısı kutlandı.

Açıklamada konuya ilişkin değerlendirmelerine yer verilen Erdemir Genel Müdürü Salih Cem Oral, şunları kaydetti:

"Erdemir olarak, eğitim, kültür ve sanat alanında gençlerimize yarattığımız fırsatların bugün böyle bir başarıya dönüşmesinin mutluluğunu yaşıyor, ülkemize sağladığımız katkıdan onur duyuyoruz. Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi bilimi kendine rehber edinen, engeller karşısında yılmayan, çok çalışan ve inanan gençlerden ümitliyiz. Bu ümidimizi gerçek kılan Grizu-263 Takımının başarı hikayesine el vermemiz yönünde bizleri yönlendiren OYAK Genel Müdürü ve Erdemir Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Süleyman Savaş Erdem’e, başından beri takıma desteğini esirgemeyen Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sayın Mustafa Çufalı ve Takım Danışmanı Prof. Dr. Bülent Ekmekçi olmak üzere üniversitenin tüm birimlerine, emeği geçen tüm kişi ve kurumlara Erdemir adına teşekkürlerimi sunuyorum."

Türkiye’nin ilk cep uydusunu üreten ekipte Takım Kaptanları Çağla Aytaç Dursun ve Muzaffer Duysal ile ekip üyeleri Hüseyin Sertkaya, Serdar Doğan, Özgür Tuzcu, Kerim Uslu, Muhammed Emin Kurt, Cem Zorlu, Feyzullah Hasar, Çağrı Karaduman, Mahmut Eğriöz, Durdali Atılgan, Ömer Öz ve Uğurcan Soruç yer alıyor.

Yorumlar 85 Yorum Var
 • Neco 15.01.2022 20:48
  Arkadaşlar birşeyi başarmak istiyorsak, önce adım atmalıyız, gençleri tebrik ediyorum. Yakın gelecekte uzay savaşları gerçek olacak, düşmanın uydularını devre dışı bırakacak sın ki elin güçle nsin. Hatta öyle birşey yapacaksınki dünyadaki istediğin biryerin anında, iletişimini bitireceksin. Hatta dünyanın her milimini Manuel, otomatik, tam otomatik, düşman kuvvetlerini vurabilecek sistemler geliştirmeliyiz. Niyetimiz dedelerimizin yolu olmalı, Allah için dini yayma
 • bülent duman 14.01.2022 19:24
  ben anlamadım.ülkemize ne faydası olacak.o kadar para çöpe mi gitti
 • Erdo 14.01.2022 13:46
  Biraz komik bize ne fayda sağlayacak. Yörüngeye taş bile yerleştirsen orada durur. İsterseniz fazla abartmayın. Ha 4 yıl boyunca istihbarat sağlayacak, yeni petrol ve doğalgaz alanlarının keşfini yapacak diyorsanız, o zaman başka. Aksi sadece komik.
 • Ahmet Ali 14.01.2022 11:18
  Garipler daha Atatürk'ün ayak izinden çıkamadılar. Nerde kaldı İSTİKBAL GÖKLERDEDİR sözünün gereğini yerine getirmek.
 • HaKaN 14.01.2022 11:09
  aslında heykelde fırlatılır ama 2 metreden yere çakılma sorunu var. bence bu çakılma olayını halledebilirlerse vatana millete bi faydaları dokunur diye düşünüyorum
Daha fazla yorum görüntüle