Piyasaları Haber7'ye değerlendiren Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, dolar ve altın fiyatlarında 20 Ocak'ta açıklanacak TCMB ve Avrupa Merkez Bankası'nın faiz kararları ile 26 Ocak'taki Fed'den gelecek açıklamaların etkili olacağını söyledi.

İşte İslam Memiş'in o açıklamaları;

Piyasalar merkez bankalarına odaklanmış durumda. Özellikle Türkiye için hem Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası hem de Avrupa Merkez Bankası’nın faiz kararı oldukça önemli.

Bu iki faiz kararı yurtiçi dolar kurunun seyri açısından oldukça önemli olacak. Şuanda küresel piyasalarda bir sıkışma var. Çünkü bütün yatırımcılar  25-26 ocak tarihindeki Fed toplantısına odaklandı. 26 Ocak tarihinde Fed Başkanı Powell’ın açıklamaları emtia fiyatlarında doların küresel piyasalardaki seyri açısından bir de kripto para piyasası açısından oldukça önemli olacak.

Aslında küresel piyasaların Fed’e odaklandığını gözlemliyoruz. Dar bant aralığına sıkışan bir fiyatlama var. Küresel piyasalarda bu dar bant aralığı 26 Ocak tarihine kadar devam edecek.

Bu hafta özellikle TCMB’nın faiz kararı dolar/TL kuru üzerinde Türk Lirası’nın performansı açısından oldukça önemli olacak. Eğer TCMB faizleri pas geçerse Dolar kurundaki aşağı yönlü trend devam edebilir. Diğer yandan Avrupa Merkez Bankası’nın faiz kararı Euro/Dolar paritesi üzerinde etkili olacağı için bu da Dolar/TL kurunun yurtiçindeki seyri açısından öneli olacak.

Altının ons değeri açısından 1790-1830 dolar aralığı geçerliliğini koruyor. Gram altın/TL tarafında 780-810 TL aralığını takip etmeye devam edeceğim. Dolar kurunda biraz daha geniş bant aralığında dalgalanma bekliyoruz.  Çünkü TCMB’nın faizler hakkında nasıl bir karar vereceği belirsizliğini koruduğu için tekrar 13-13,80 TL aralığında veya 12,90-13,80 TL aralığında dalgalanan bir fiyat görebiliriz. Kripto para piyasasında yatay bir görünüm sürüyor.  

Yorumlar 9 Yorum Var
 • Aaa 18.01.2022 00:56
  Yanıtı
 • Arif inanç 17.01.2022 18:15
  Eğer ki; MERKEZ BANKASI DOLARIN YAKASINI BIRAKIRSA DÖVİZ DÜŞECEK. şu an serbest paşa Merkez açıklamalarının altında seyrediyor. Bu bur takdik değil Merkez. Lütfen. Ayın 20 sini ne bekliyorsunuz. Açıklayın faiz oranını olsun bitsin. %27 faiz veren bankalara karşı hiç bir yaptırım yok. Siz 14 den satmaya devam edin. Ohooo.
 • Bal kabağı 17.01.2022 16:26
  Doları talanı filanı bırakın . Hani İslam Birliği Parası nerede Bu Para birimi , ne Dolar , Avro Para birimlerinden kat kat daha değerli olacağından kimsenin kuşkusu olmasın. Önemli olan ilk sağlam adımı atmaktır .
 • ismet 17.01.2022 16:09
  altında dövizde değerinin üzerinde makul olarak artsa idi gram 600 dolar 9 lira ne ekonomi sarsılır nede esnaf mağdur olur bir emtia arttıkça satan olmaz artacak diye bekler alışveriş olmaz hala korku panik yayılıyor kavala serbest kalırsa dolar 11 lira bu kadar net s 400 lerin bile hükmü kalmadı halkbank davası bekleyen sırtlan yorumcular askıya alındı dava adam yazıyor altın 1500 lira olacak dolar 25 olacak bunlar hiç bir ülkede görülmesi mümkün olmayan yorumlar
 • Hamza 17.01.2022 14:57
  Doların yüselmesindeki en büyük etken muhalefetin ve medyanın tellallık yapması ve tabi bizim millette hemen atlıyor
Daha fazla yorum görüntüle