Rusya ve Belarus’un gelecek ay ortak bir tatbikat gerçekleştirecekleri belirtildi. Askeri tatbikatın Belarus-Ukrayna-Polonya sınırlarıın kesiştiği hatta, Belarus'un güneybatı ucunda gerçekleştirileceği aktarıldı.

RUSYA VE BELARUS ARASINDA KRİTİK TOPLANTI

Belarus Cumhurbaşkanı Lukaşenko, Bağımsızlık Sarayı’nda askeri yetkililerle Belarus-Rusya ortak askeri tatbikat planıyla ilgili toplantı yaptı. Lukaşenko, ülkesinin batı sınırlarına ABD askeri dahil Polonya ve Baltık ülkelerinin 30 binden fazla asker ve silah konuşlandırdığını söyledi.

Son verilere göre, Polonya ve Baltık ülkelerinin Belarus sınırına 30 binden fazla asker, teçhizat ve silah yerleştirdiğini aktaran Lukaşenko, Polonya’nın bölgeye askeri teçhizat yerleştirmesi için NATO’ya başvuruda bulunduğunu ifade etti.

Lukaşenko, "Bu neden yapılıyor? Bundan bir sonuç çıkabilir. Ciddi bir şeye hazırlanıyorlar. En azından uzun bir şeye." ifadesini kullandı.

8 İLA 10 BİN ABD ASKERİ VAR

Belarus’un batısındaki ülkelerde ABD birliklerinin varlığına da dikkat çeken Lukaşenko, "Polonya ve Baltık ülkelerinde dönüşümlü olarak 8 ila 10 bin ABD askeri bulunuyor. Amerikalılar burada ne yapacak? Siz buraya uzaklardan geldiyseniz, bizi ve Rusya’yı 'askeri tatbikat, manevra yapıyoruz' diye niye suçluyorlar? Bazı ‘ateşli’ kimseler açıkça savaşa çağrı yapıyor." diye konuştu. Belarus’un güney sınırlarındaki durumun da endişe verici olduğuna işaret eden Lukaşenko, Ukrayna tarafında askeri birliklerde artış olduğunu söyledi.

Lukaşenko, "Ukrayna, sınırlarımızın yakınında ulusal muhafız birliklerini 'radikal milliyetçiler'den toplayarak güçlerini genişletmeye devam ediyor." ifadesini kullandı. Lukaşenko, Ukrayna’nın Belarus sınırları yakınında özel operasyon düzenlediği ve sınır bölgesine 10 bine yakın asker çekildiği bilgisini paylaştı.

Yorumlar 7 Yorum Var
 • hasan 18.01.2022 10:09
  Batı ve Ruslar arasında kirli bir oyun oynanıyor! Ruslar ile hiç savaşmadılar ve savaşmayacaklar da! Gerilim lazımsa olur ve biter hepsi bu kadar...
 • Fatih 18.01.2022 09:59
  Rabbim insanları ıslah etsin oradaki müslüman tebaya zarar gelmesin inşallah.Keşke hepsi islamın bir ferdi olup onları birbirine kırdıran deccalin esaretin kurtulsalar. Paraya değil Allaha secde etseler
 • Misafir 18.01.2022 09:25
  Savaş hiç bir zaman istenmemeli. Savaşı isyeyen vayandaş hayırdır sen mi savaşacaksın. Savaş demek acı gözyaşı açlık göç demek . Biraz düşün
 • Çorumlu 18.01.2022 09:18
  birbirinizi yiyin
 • brkhkn 18.01.2022 08:28
  küfür tek millet.. inşallah kısa zamanda birbirlerine girerler
Daha fazla yorum görüntüle
'de daha fazlasını keşfet
Fragmanlar Dünya Sağlık Spor Yemek