Diyanet İşleri eski Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, İslam Düşünce Enstitüsü bünyesinde sosyal medya hesabından  verdiği derslere bir yenisini daha ekleyerek Rahmi Ahlak'la ilgili düşüncelerini yayımladığı bir video ile paylaştı. 

Prof. Dr. Görmez,  bir dönemdir  üzerinde çalışmalar yaptığı Esma-i Hüsna'dan vardığı neticeyi dile getirdiğini belirterek Rahmani Ahlak'ı şöyle anlattı " Rahmani Ahlak merhamet değerleri adını verdiğimiz veya adını verebileceğimiz bir değerler sistemine dayanır. İyi, doğru, güzel nedir bunları tamamiyle kuşatan, hepsini belirleyen bir değerler sistemidir" dedi. 

"Merhamet Değerleri, varlığını, meşuriyetini, muhtevasını anlamlar dünyasını doğrudan Rabbimiz'den alan bir değerler sistemidir" diyen Prof. Dr. Görmez " Hassaten onu bütün insanlığa tanıtan Esmai-i Hüsna'dan, yani onun en güzel ve en yüce isimlerinden bütün mühtevasını alan değerlere biz merhamet değerleri adını veriyoruz" dedi. 

Yorumlar 21 Yorum Var
 • adamın biri 24.01.2022 15:14
  Mehmet Görmez hoca bizim de yaptığımız bazı eleştiriler olmasına rağmen niyeti iyidir. Fakat Türkiye'nin mevcut koşullarında bilhassa Diyanet'in sahasına giren konularda görüş beyan etmemesi biraz çekilmesi gerekir. ilmi çalışmalarına ağırlık vermelidir. Hocanın sürekli görünüyor olması kamuoyunda mevcut diyanet başkanına sanki bir aksülamel yapıyormuş gibi bir izlenim doğuruyor. bu alanlara biraz daha hassasiyet göstermesi gerekir. diyanet geleneğinde kural şudur. eski başkanlar mevcut başkana söz hakkını devrederler ve bilgece bir şekilde geri çekilirler. birçok kere şunu duyuyoruz. biz yeni başkana değil görmeze bakıyoruz. hocanın bu kasıtlı beyanlara bu imkanı vermemesi gerekir.
 • adamın biri 24.01.2022 12:28
  Bu zat Tayyip Okiç hocanın kitaplarının basılmasını sonuna kadar engellemeye çalışmış fakat gücü yetemememiştir.
 • Dertli biri 24.01.2022 10:03
  Peygamber Ahlakı kendisinde olmayam biri Rahmani ahlaktan bahsedemez..Buhari ve müslimdeki muttefekunaleyh olan hadisleri gununuze uymayanları hadis olarak alamayız diyen bu adam hz. peygamberin sözlerini inkara giderken Rahmani ahlaktan nasil bahsedebilir..Allah cc gercek yüzünüzü bu ümmete göstersin
 • Mustafa 24.01.2022 08:38
  Bakara suresi 159 ve 174 Aliimran suresi 187 ve 199 u okumasını tavsiye ediyorum
 • Osman Er 24.01.2022 08:27
  Bu adamı nedense eski cumhurbaşkanı apoya benzetiyorum. Sinsi bir yapısı var. 40 yanlış yapana lafı yoktur, ama 40 doğrudan sonra 1 yanlış yapana söyleyecek lafı çoktur.. Kriz zamanlarında ortaya çıkıp hakkı haykırmayan güvenmeyin a canlar.. Bunlar karanlıkta saklanan aydınlıkta "bre ben de buradayım" diyen tiplerdir.
Daha fazla yorum görüntüle