Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'dan çok tartışılacak bir dolar açıklaması geldi! Lavrov 'ABD, dolara olan güveni sarsmak ve uluslararası alanda riskli hale getirmek için mümkün olan her şeyi yapıyor ve bize aktif olarak yardım ediyor" dedi.

Parlamentonun alt meclisi olan Devlet Dumasının genel oturumu sırasında açıklamalarda bulunan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya'nın dolar cinsinden döviz rezervlerini "keskin bir şekilde azalttığını" da vurguladı.

Lavrov, ABD'nin dolara olan güveni sarstığını ve uluslararası yönetimler için riskli hale getirdiğini belirtti.

ABD DOLARA GÜVENİ SARSMAK İÇİN ELİNDEN GELENİ YAPIYOR

Lavrov açıklamasında, "Dolara olan bağımlılığımızı azaltmak için çabalıyoruz ve Amerikalılar bu konuda bize aktif olarak yardım ediyor, çünkü bu para birimine olan güveni sarsmak, onu sadece Rusya için değil, uluslararası alanda riskli hale getirmek için neredeyse mümkün olan her şeyi yapıyorlar." dedi.

ULUSAL PARA AÇIKLAMASI

Ulusal para birimine geçişin teşvik edildiğini vurgulayan Lavrov, 'Ulusal para birimlerinde anlaşmalara geçişi her şekilde teşvik ediyoruz ve bu, Batı'daki siyasi analistler ve ekonomistler arasında şimdiden rahatsız edici tartışmalara neden olmaya başladı.' dedi.

Sadece Batı'da değil, ABD'de de 'asıl sorunların nerede başlayacağını merak etmeye başladığını' belirten Lavrov, Rusya Merkez Bankası'nın geliştirdiği ödeme sisteminin SWIFT kadar henüz oturmadığını ifade etti.

Lavrov, "Bu yolu izlememiz gerektiğini düşünüyorum. Ekonomiyi dengede tutmak çok önemli." dedi.

Yorumlar 0 Yorum Var