Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Derya Yanık, Başkent Kulisi programında Kanal7 Ankara Temsilcisi Mehmet Acet'in sorularını yanıtlıyor. 

İşte Bakan Yanık'ın açıklamalarından satır başları:

Doğalgaz ve kömür destekleri biz ısınma destekleri başlığında değerlendiriyoruz. Kömür yardımlarını uzun süredir yapıyoruz artık doğalgaz ile ilgili de bir çalışma yaptık. Hem eğer ihtiyaç varsa ya da henüz doğalgaz ulaşmadıysa kömür yardımı devam ediyor. Biraz çerçeveyi genişleterek doğalgaz desteği de vereceğiz. 1,8 milyar lira kömür desteği verdik. Doğalgazda 4 milyon haneyi hedefliyoruz, destekten yararlanabileceklerini düşünüyoruz. Şubat'ın ikinci yarısında başvuruları alacağız ve Mart ayında destekleri vereceğiz. Yıllık 450 lira ile 1150 lira arasında yardım yapacağız. 

Hangi başlıkta sosyal yardım yararlanıcısı olacağını belirleyeceğiz vatandaşlarımızın. Şöyle bir algı alıştırma peşindeler, oy peşinde diye fakat biz herkese bu desteği vereceğiz. Şuanda 48 ayrı başlıkta vatandaşlarımıza destek sağlıyoruz. Bunların her birinin standartları belli. Bunda çok iddialıyız. 

Sadece bu dönemle alakalı değil, biz AK Parti iktidarı olarak sosyal devletin gereği olan her türlü adımı atıyoruz. Sosyal devlet olmak sadece yoksulluk ve sadece ileri derecede ağır yoksulluğun giderilmesi değildir. Sosyal devlet dezavantajlı grupların dezavantajlarını gidermek ve eşit bir düzlem sağlamaktadır. 

Engelliler, engelliğin dezavantajı vardır zaten, dolayısıyla biz onun çevreye uyumunu sağlaması için ihtiyaç duyduğu desteği sağlıyoruz. Eğer bir bakım gerekiyorsa onu destekliyoruz. Engelli vatandaşları diğer vatandaşlarla eşitlemek bizim için önemli. 

 

Yorumlar 2 Yorum Var
  • Bekir TUNÇKILIÇ 07.02.2022 23:16
    Sayın bakanım 2022 ÖTV muafiyeti limit artırımı Çok düşük oldu 450.500 tl ye c sekment araç neredeyse yok denecek kadar az ÖTV limit artışı için bir an önce çalışma yapılması gerekmektedir konu hakkında ilgilerinizi Saygılarımla RİCA EDERİM.
  • ALPASLAN 06.02.2022 18:24
    Sayın bakanım ÖTV muafiyeti için Limit arttırmanızı bekliyoruz. Mevcut limitte sadece B segment araçlar kaldı maalesef sığamıyoruz. Lütfen ama lütfen bir an önce bu olaya el atın. Hatta limiti kaldırın.