Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bugüne kadar yurt içi ve yurt dışında gerçekleştirdiği program ve ziyaretlerde, bırakma sözüyle kullananlardan aldığı sigara paketleri, "Yaşam İçin Bir Söz" mottosuyla sergilendi.

Siyasi hayatı boyunca sigarayla mücadele eden Erdoğan, başbakan olarak göreve gelmesinin ardından, öncülüğünü yaptığı yasal düzenlemelerle mücadeleyi daha da etkin sürdürdü.

Erdoğan, katıldığı toplantılar ve gezilerinde, sigara kullananlardan bu alışkanlığı bırakacaklarına dair sözü karşılığında paketlerini de almaya başladı.

Yurt içi ve yurt dışı gezilerinde, uluslararası toplantılarda, kabullerinde sigara içenlerin paketlerini alarak, onlara tütün alışkanlığını bırakma sözü verdiren Erdoğan'ın, bu yöntemle yıllardır topladığı paketlerden 215'i, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Beştepe Sergi Salonu'nda sergileniyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın öncülüğünde hazırlanan sergideki paketlerin sahipleri arasında, bakan, milletvekili, muhtar, gazeteci, taksici gibi toplumun her kesiminden sigara kullananlar yer alıyor.

Sergide, Erdoğan'ın NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi sırasında, sigara içme kabininde sigara içen Bulgaristan Dışişleri Bakanı Daniel Mitov'dan ve kalp krizi sonucu 2005'te 39 yaşında vefat eden AK Parti Ağrı Milletvekili Mehmet Melik Özmen'den aldığı sigara paketi de bulunuyor.

Vatandaşların yanı sıra sigara içen aile fertlerinden de sigarayı bırakma sözü alan Erdoğan'ın, kardeşi Mustafa Erdoğan'dan 2010'da aldığı sigara paketi de sergide yer alıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, son olarak Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen Yaşayan İnsan Hazineleri Geleceğe Aktarılan Mirasın Temsilcileri Ödül Töreni'nde, geleneksel ahşap oyma sanatı ustası Hüsamettin Yivlik'ten de bırakma sözü olarak sigara paketini almıştı.

Paketlerin üzerinde, sigarayı bırakmaya söz veren kişinin ismi ve imzasının yanında o ana şahitlik edenlerin adları da yazıyor.

Sergide, sigarayı bırakma sözü veren bir kişinin Erdoğan'a verdiği paketin üzerine yazdığı, "Sayın Başkanım, 18 yaşında sigara telefon ve bilgisayar bağımlısı erkek torunum var. Biz bıraktıramadık, sadece siz telefon ederseniz bırakacağını söylüyor, çünkü sizin hayranınız." ifadeleri de dikkat çekiyor.

Sergi salonunda, Erdoğan'ın vatandaşlardan sigara paketlerini aldığı anlara ilişkin görüntülere de yer veriliyor.

Yorumlar 9 Yorum Var
 • Vatandaş 11.02.2022 11:54
  Sigara ile mücadele ederken illa zam yapmak mı lazımdı? Alkol ile mücadele ederken illa zam mı yapmak lazımdı? Ben alkol kulllanmam, dilime sürmem ama ortada bir gerçek var insanlar içiyor bu mereti.. aşırı vergi yükü binmiş pahalı ürünleri alamayan halk sahte içkiye, kaçak küflenmiş tütüne meylediyor. İnsanlar zehirleniyor, ölüyor. Şaka değil bu, insanlar parası olmadığı için sahteye yöneliyor ve kör oluyor, ölüyor.. bence bağımlılıkla mücadelede yanlış yöntem izleniyor..
 • amper ahmet 11.02.2022 11:04
  1500 tane dünyaya yayılmış türk sigara markalarını bunun gibi kıt zihniyetler sayesinde yabancıların eline geçti. Sen yasak koyunca onu yapınca bunu yapınca tütün ürünleri bırakılıyormu sanıyorsun, bugün keşke türk tütünü dünyaya sayabilseydik, ama olmaz yabancı markalar bal sürüp hepsini piyasadan kaldırdı.
 • Mustafa 11.02.2022 10:01
  Sigara yasağı hiç bir işe yaramıyor.Hâlâ yıllardır var olan yasağa rağmen özellikle liselerin önleride öğrencilerin çoğu sigara içiyor.Bundan 20 sene önce kimse okul kapısının önünde sigara içmeye cesaret edemezken şimdiki gençler daha okulun kapısından çıkarken sigarasını yakıp içiyor.
 • Hazne 11.02.2022 09:45
  Güzel manalı. Ve etkili bir adim
 • Metin 11.02.2022 09:41
  vatandaşın cuvarasına çökmüşsün Reis :) Allah sizden razı olsun.
Daha fazla yorum görüntüle