Terör ve Güvenlik Uzmanı Abdullah Ağar Ukrayna Rusya savaşında Türkiye'nin çok dikkatli olması gerektiğini ifade ederek "Birileri Montrö'nün esnek maddelerini kullanarak bizi savaşın tam göbeğine çekmek isteyebilirler." dedi.

Terör ve Güvenlik Uzmanı Abdullah Ağar HaberTürk canlı yayınında Ukrayna Rusya savaşı ve bir NATO üyesi olarak Türkiye'nin konumu hakkında önemli değerlendirmelerde bulundu.

Ağar'ın açıklamaları şu  şekilde;

Montrö Boğazlar Sözleşmesi'ni en hakkaniyetli bir şekilde uygulamak bizim için çok hassa. Birileri Montrö'nün esnek maddelerini kullanarak bizi savaşın tam göbeğine çekmek isteyebilirler. Buna çok dikkat edilmesi gerekir. Diğer taraftan Karadeniz'e gemi sokmak üzerinden üretilecek inisiyatifleri, eğer niyet ve maksatları inisiyatif üretmekse çok daha farklı harp silah ve gereçleriyle devreye koyabilirler. İllaki gemi olmasına gerek yok. 

AVRUPA'YI KORUYAN TAMPON ÜLKE

Onlar açısından bakıldığında bir tampon ülke, istikrarsızlıkla Avrupa'nın istikrarı, fakirlikle Avrupa'nın zenginliği arasında Avrupa'yı koruyan bir ülke. Bize bu rolü biçti müttefiklerimiz. Ne yazık ki bunun karşılığını bize vermediler. Ne yazık ki onlar için bu kadar hayati rol üstlenirken bize karşı terör örgütlerini destekleme cüretini gösterdiler. 

KENDİMİZİ ATEŞE ATMAMALIYIZ

Buradan hareketle biz birileri istedi diye kendileri savaştan kaçarken kendimizi ateşe atmamalıyız. 

BİZİ HARCAMAK İSTEYEBİLİRLER

Gerçekten Rusya ile askeri/stratejik anlamda mücadele etmeleri gerekiyorsa ellerinde çok kuvvetli silah ve argumanları ellerinde mevcut. Aynı PKK/YPG terör örgütünde olduğu gibi bizi harcamak istiyorlarsa, uçuşan kurşunlara karşı kafamızı uzattırmak için bir oldu bittinin içine çekmeye çalışabilirler. 

Mahallede iki kişi kavga ediyor. Bir bakmışsınız ikisi de bize dönüveriyor. 

SAVAŞ ZAMANI MONTRÖ'NÜN MADDELERİ NE DİYOR?

Savaş zamanlarında Türkiye'ye askeri gemi geçişi uygulamalarında kısıtlama hakkı tanınıyor. Buna göre Türkiye savaşta değilse, askeri gemiler barış dönemindeki şartlarla boğazları geçebiliyor.

Türkiye savaştaysa ya da savaş tehdidi hissediyorsa savaş gemisi ve askeri yardım gemilerinin geçişini engelleme hakkına da sahip.

Yorumlar 34 Yorum Var
 • Ahbm 24.02.2022 23:10
  Madem ukraynayı düşünüyorlarsa o zaman a.b. birliğine alsınlar .illaki natomu olacak
 • hakın sesi 24.02.2022 22:48
  bence de savaşa Türkiye yi çermekistiyorlar.tarih boyu biz onları acı tecrübelerle tanıdık. cumhurbaşkanı çok akıllı kurnaz dikkatli olmalı
 • burak van 24.02.2022 22:41
  türkiye barış için çaba sarfeder ancak savaşla işimiz olmaz
 • Misafir 24.02.2022 22:12
  Bu işin arkasında zaten ingiltere var. Dünyadaki tüm boğazlar ingiliz hakimiuyetindedir. hürmüzden tutun faklanda kadar. Kerç boğazı ve kanal istanbul hariç. ingiltere kazakistanda olay çıkartarak ipek demiryolu hattını engellemek istedi. bu işte amerika ve rusya dalaşmaz. ama oyun kurulmuş, bunlar rolleri oynuyorlar. iran rusya ermenistan ve yunan arasına makasa getirebilirler. ancaaaaak, öyle şeyler olur ki ne rusya ne amerika bunun altından kalkamaz
 • odp35 24.02.2022 21:23
  NATO savaş gemilerine boğazları derhal kapatmak lazım. Aksi taktirde, 1.dünya savaşı içine çekildiğimiz aynı senaryo gerçekleşir. Girer, Rusya'yı bombalarlar, sonra da Türk karasularına sığınırlar. Terörü besleyen sözde müttefiklerden her şey beklenir
Daha fazla yorum görüntüle