İsveç Hava Kuvvetleri, 4 Rus savaş uçağının Gotland Adası üzerinden uçarak İsveç hava sahasını ihlal ettiğini bildirdi. Hava Kuvvetleri Komutanı Edström, İsveç'in, Jas 39 Gripen tipi savaş uçaklarıyla cevap verdiğini belirtti.

İsveç Hava Kuvvetleri Komutanı Carl Johan Edström, yaptığı yazılı açıklamada, 4 Rus savaş uçağının Gotland Adası üzerinde İsveç hava sahasını ihlal ettiğini, İsveç'in, JAS 39 Gripen tipi savaş uçaklarıyla onlara cevap verdiğini belirtti.

 

"İHLALİ FOTOĞRAFLARLA BELGELEDİK"

Edström, Rus uçaklarının kısa süre sonra normal rotasına döndüğünü ve hava ihlalinin fotoğraflarla belgelendiğini ifade etti.

"AMATÖRCE VE SORUMSUZCA"

Mevcut durum çerçevesinde olayı ciddiye aldıklarını aktaran Edström, Rusya'nın amatörce yapılan sorumsuz bir eylem gerçekleştirdiğini vurguladı.

 

RUSYA'NIN NATO'YA "İSVEÇ VE FİNLANDİYA" TEHDİDİ

Geçtiğimiz günlerde, savaş devam ederken Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya katılmasının sonuçları olacağı uyarısında bulunmuştu.

Rusya'nın tehdidi sonrası açıklama yapan İsveç ve Finlandiya yönetimleri, Ukrayna saldırısı sonrası karar değiştirdiklerini belirterek, NATO'ya katılmak gibi bir planlarının olmadığını söyledi.

Yorumlar 1 Yorum Var
  • Akif 03.03.2022 11:43
    Yıllarca pkk yi paraya bogan isvec seninde sonun gelecek