"İftardan 10 dakika önce insanlara orucunu bozdurdular", şeklinde paylaşılan video kurgu çıktı. Bir grup gencin videoyu aslında iftardan 10 dakika sonra çektikleri polisin olay yerine giderek inceleme yapmasıyla ortaya çıktı.

Sosyal medya platformu TikTok’ta yayınlanan bir video yoğun tepki ile karşılandı. Söz konusu videoda; bir gencin mahalleye hoporlörle ezan sesi dinlettiği görülürken, ezanın iftar vaktinden önce dinletilmesi sebebiyle vatandaşların orucunun bozulduğu yorumları üzerine yoğun tepki yağdı. Polisin olayı gerçekleştiren gençlerin evine gitmesiyle gerçeğin bambaşka olduğu ortaya çıktı. Ziran gençlerin söz konusu videoyu ezandan önce değil ezandan sonra çektikleri telefon kayıt saatiyle ortaya çıktı. 

DURUMU AÇIKLAMAK İÇİN PAYLAŞIM YAPTILAR

İslampaşa Mahallesi’nde geçtiğimiz pazar günü, bir grup genç sahilde bulunan çardaklarda orucunu açan vatandaşlara şaka yapmak istedi. İftardan 10 dakika sonra ses bombası ile evlerinin balkonundan ezan sesi açan gençler bu görüntüleri kaydederek sosyal medya hesaplarından ‘İftardan 10 dakika sonra Rize’de ezan şakası yaptık’ şeklinde paylaştı. Fakat görüntüyü görenler aynı görüntüyü ‘İftardan 10 dakika önce insanlara oruçlarını bozdurdular’ diye paylaştı. Bu paylaşım ise gençlerin başına bela oldu. Amaçlarının 10 dakika önce oruçlarını açan vatandaşların ‘Bu ne ezanı şimdi’ diye düşünmesi olduğunu dile getiren gençler yaptıkları şaka nedeniyle bütün tepkileri üzerlerine topladı. Bir anda sosyal medyada gündem olan gençler, durumu açıklamak için paylaşım yapan herkese tek tek ulaşma çalışmalarına başladı.

"İFTAR YEMEĞİMİZİ YEDİKTEN SONRA ÇEKTİK"
Paylaşılan videoda elinde ses bombasını balkonun kenarında tutarak telefonundan ezan okunan 17 yaşındaki Erdoğan Kazdal isimli genç videoyu iftardan 10 dakika sonra çektiklerini ancak sosyal medyada 10 dakika önce yapılmış gibi paylaştığını ifade ederek, “İftarda yemeğimizi yedikten sonra insanlara şaka yapmak amaçlı balkona çıktık. Telefondan ezanı açtık. 18.51’de iftarı açmıştık, 19.02’de biz bu videoyu çekiyorduk. Öylesine şaka amaçlı yapalım dedik olay çok yanlış anlaşıldı. Biz ezan okundu insanlar ‘Bu ne şimdi’ desin diye yaptık ama yanlış anlaşıldı. Çok farklı yerlere gitti konu. Bir belediye başkanı da iftardan önceymiş gibi paylaştı ve bir anda ortalık karıştı. Biz iftardan 10 dakika sonra açtık ama 10 dakika önceymiş gibi paylaştılar” dedi.

"POLİSLER BİZİ UYARDI"

Videonun hızla paylaşılmasının ardından tepkilere neden olduğunu ve polis ekiplerinin de kendilerini uyardığını sözlerine ekleyen Kazdal, “Kızan oldu baya. Ailem evde değildi, köye çıkmıştı. Ne oldu ne den böyle bir şey ettiniz diye kızdılar. Polis geldi, onlar da ‘Neden böyle bir şey yaptınız’ diye sordu bize. Bir anda olayın farklı boyutlara taşındığını anlattık polise. Onlar da uyardılar bizi” şeklinde konuştu.

Yorumlar 341 Yorum Var
 • hatsumi 07.04.2022 10:24
  yine de ceza almalilar essegin aklina karpuz kabugu sokmakdan.bi sonraki oruc bozduracagi icin...insanlarin manevi kimligine zarar vermeye halki bolmeye sinirlendirmeye calisamazlar bu olmamali
 • gazi 07.04.2022 10:12
  Birilerine taktik vermiş oldular yarın iftar öncesinde böyle birşey yapan çıkarsa şaşmam. Dikkatli olmak lazım
 • Kürşat Bozkurt 07.04.2022 09:57
  Din ve dini meseleler ciddi işlerdir ve ciddiyet isterler. televolesi, şakası falan olmaz. zevzekliğin anlamı yok.
 • KUL 07.04.2022 09:56
  Günümüzde yaşadığımız sorunları gelecekte yaşamamak için gençlerimizi çok iyi eğitmemiz gerekiyor. On iki yıl zorunlu eğitim uygulanıyor. Öğretmenlerimiz de elinden geleni yapıyor ama sonuç vahim. Milli Eğitim sisteminde çok ciddi bir sorun olmalı hem de iktidarların güç yetiremeyeceği kadar büyük bir sorun. Böyle bir sorun olmasa bu kadar gayrete rağmen bu kadar bozulma olmazdı.
 • vatansever 07.04.2022 09:55
  yapilan hos degil ama videonun ezandan sonra yada ezan esnasinda cekildigi sokak lambalarindan belli. bildigim kadariyla sokak lambalari günesin batisina göre ayarlaniyor. yani görüntülerde aksam vakti olmus.
Daha fazla yorum görüntüle