Emekliler bayram ikramiyelerini maaşlarını aldıkları bankalardan çekmeye başlarken 1 Mayıs'ta açıklanacak müjdeye de odaklandılar. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'in 1 Mayıs'ta açıklayacağı ve emeklilere müjde olarak duyurduğu gelişme de merakla bekleniyor. En düşük Emekli maaşının yükseltileceğine dair mesaj veren Bakan Bilgin'in açıklamalarının ardından uzmanlar kulis bilgileri değerlendirmeye başladı.

İKRAMİYELER ÖDENİYOR

İşçi, Bağ-Kur, kamu emeklileri bugünden itibaren bayram ikramiyelerini bağlı oldukları bankalardan tahsil etmeye başladı. Emekli kişi yaşıyorsa 1100 lira, vefat etmişse dul ve yetimine ise payına göre ikramiye ödemesi gerçekleştiriliyor. Emekli kişinin vefat etmiş ve eşi ikramiyeyi alacaksa yüzde 75'ini, emekli kişinin eşi ve çocuğu alacaksa eşine yüzde 50'si, çocuğuna da yüzde 25'i oranında ikramiye ödemesi yapılacak.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI NE KADAR OLACAK?

En düşük emekli maaşına ilişkin olarak Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Kaya, kulis bilgileri değerlendirdi. Kaya emekli taban aylığının 2500 liranın üzerine çıkmasını beklendiğini ve muhtemelen 2750 ile 3000 lira arasında olacağını söyledi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı arasında koordineli olarak çalışmaların yürütüldüğünü belirten Kaya, 1 Mayıs'ta Bakan Bilgin'in en düşük emekli maaşını duyurmuş olacağını ve Temmuz ayında da açıklanan rakamın hesaplara geçeceğini söyledi.

EMEKLİ MAAŞI ZAMLARI NASIL OLACAK?

Kaya, emekli maaşlarına ilk 6 ayın enflasyon farkının zam olarak yansıtılacağını ancak bu zammın en düşük emekli maaşı olan 2500 lira üzerinden mi yoksa yeni açıklanacak en düşük emekli maaşı üzerinden mi yatırılacağına yönelik çalışmaların devam ettiğini belirtti. 

En düşük emekli maaşı alan kişilerin esas maaşları düşükse, emekli maaşlarına gelen zamlar ne zaman en düşük emekli maaşını yakalarsa o zaman maaşları yükseliş gösteriyor. Bu konu hakkında da müjdeyi Bakan Bilgin'in vereceği öne sürülüyor.

Yorumlar 66 Yorum Var
 • Kemalettin 28.04.2022 09:00
  Emekli uvey evlat 5 sene once asgari ucret uzeri olan maas eridi hitti bari asgari ucret kadar olsun
 • Batıdangelen 28.04.2022 08:58
  Üç ayın enflasyon toplamı %22 olmuş, şu anda en düşük emekli maaşı 2500 TL. Üç ayın zammı uygulansa zaten 3000 TL'yi geçiyor. Sen insanlarla alay mı ediyorsun Vedat Bey....
 • vatansever 28.04.2022 08:47
  temmuz ayında bu enflasyon la zaten en düşük emekli maaşı 3000 tl yi geçer ne müjdesi vermiş olacak acaba milletin aklıyla fazla dalga eçmeye başladılarya hayırlısı
 • misafir 28.04.2022 08:44
  bu hesabı hangi aklı evvel yapıyor bilmem... 2500 tl 2750 ye çıkacağını tahmin ediyormuş yav siz uzayda mı yaşıyorsunuz böyle tahmin mi olur... açlık sınırı nerede.... bu ülkede en yüksek emekli maaşları ne biliyor musunuz.. Adil olun ey yöneticiler... Sende biraz gözünü aç ey yorumcu
 • Mustafa 28.04.2022 08:17
  İntibak yasası çıksın bu adaletsizlik bitsin 2500 TL maaşı olur yuuuuuuu
Daha fazla yorum görüntüle