2013 yılında Şam'ın Al-Tadamon semtinde Esed güçleri tarafından 41 sivilin çukura atılıp katledildiği, ardından ateşe verilerek yakıldığı görüntüler ortaya çıktı.

İngiliz The Guardian’dan Martin Chulov’un, “Tadamon katliamı: Suriye gizli savaş suçu” başlığıyla paylaştığı görüntülerde, Suriye istihbarat görevlisi olduğu öne sürülen Amjad Youssuf’un, gözleri bağlı ve kelepçeli şekilde gözaltına alınan ve koşmaları söylenen sivilleri vurduğu görülüyor.

ÖLDÜRMEDEN ÖNCE ALAY ETTİLER

Dünyayı ayağa kaldıran görüntüler hakkında konuşan Chulov, kameraya kaydedilen birçok vahşet görüntüsü gördüğünü ancak özellikle bu son görüntülerin kendisini şoke ettiğini, sivillerin ölüme doğru yürüdüğünü ve bazen ölümlerinden hemen önce alay edildiklerini anlattı.

Katliam için bu sivil grubun neden seçildiğini belirlemenin zor olduğunu söyleyen Chulov, hakim görüşün, o bölgedeki sivillere çok güçlü ve ölümcül bir mesaj gönderilmek istendiği ve bu mesajın “muhaliflerin tarafına geçmemeleri” şeklinde olduğunu belirtti.

Söz konusu görüntülere ulaşanların Suriye’den çıkmalarının uzun yıllar aldığına işaret eden Chulov, şunları kaydetti:

“Bu görüntülerin yayınlanması kararı kolay alınmadı ancak burada çok büyük bir kamu yararı var. Burada bir Suriye devlet askeri birimi, silahsız, gözleri bağlı sivilleri bir infaz çukurunda infaz ediyor ve sonra cesetlerini yakıyor ve bu çukuru dolduruyor. Amjad hala vahşetiyle tanınan Birim 227’de görev yapan bir askeri istihbaratçı.”

Chulov, söz konusu videonun, rejimin istihbarat servisinin işlediği suçları ortaya koyması açısından önemli olduğuna değinerek, “Bu videonun ve ortaya çıkabilecek diğerlerinin, hala sevdiklerini arayan, hapishanede olup olmadıklarını bilmeyen binlerce aileye bir miktar adalet duygusu getirmeye başlamasını umuyoruz.” ifadesini kullandı.

GÖRÜNTÜLER, GENÇ BİR SURİYELİ ASKER TARAFINDAN AVRUPA'YA KAÇIRILMIŞ

Edinilen bilgiye göre söz konusu görüntüler 3 yıl önce askere giden Suriyeli bir gencin bir rejim subayının bilgisayarını tamir ederken fark etmesiyle ortaya çıktı.

Tamir ettiği bilgisayarı inceleyen genç, katliamı belgeleyen bu görüntüleri izliyor. Görüntüleri sızdıran genç, videoyu izledikten sonra gördüğü vahşete karşılıksız kalamıyor ve öldürülme veya terk edilme korkularını yenerek, işlenen suçu uluslararası kamuoyuna duyurmak için Türkiye'ye kaçıyor.

Türkiye'ye gelmeden önce Halep'teki muhaliflerin bölgesinden geçmek için Suriye rejiminden bir albaya 1500 dolar rüşvet veren genç asker, Türkiye'ye geçip oradan Fransa'ya gidiyor. Orada, elde ettiği görüntüleri tanıştığı gazetecilere ulaştırıyor.

Katliamı gerçekleştiren Amced Yusuf'un hala Suriye'de görevine devam ettiği belirtiliyor.

Yorumlar 487 Yorum Var
 • Hasan Fırat 01.05.2022 10:50
  Kılıçtaroğlunun Suriyelilerle ilgili çözüm anlayışı. Bu akıbeti Esed karşıtı herkese yaşatmak. Sizce Kemal Esedi tanımıyormu, muhaliflere ne yaptığını bilmiyor mu? Bence biliyor ama inanç anlayışına ve de vidanı kabul ediyor. Yaşasın Cehennem.
 • hasanoğlu 30.04.2022 18:56
  ESED ESED ESED DOMUZ BİLE SENDEN DAHA soylu
 • Metin 30.04.2022 16:12
  İçimizdeki İrancılar ve Avrasyacılar utanmadan izleyebiliyor musunuz
 • Suskun 30.04.2022 14:40
  Zalimler için yaşasın cehennem!
 • Suskun 30.04.2022 14:33
  İnsanlıktan çıkmış,barbar gaddar vicdansız merhametsiz mahluklar.o kadar insanın kanına girdiniz.en çok zoruma giden elleri bağlı zavallı insanlara silahsız insanlara bu zulmü reva gormeleridir.Zalimler için yaşasın cehennem.
Daha fazla yorum görüntüle