Türkiye'nin terörle mücadelesi ve yaşadığı bölgesel tehditlere karşı suskun ve kararsız tavırlar sergileyen NATO, İsveç ve Finlandiya'yı bünyesine katmak için tüm imkanlarını kullanmaktan çekinmiyor.

Kovid-19'a yakalanan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'in yerine Almanya'nın başkenti Berlin'de yapılan NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı'na katılan NATO Genel Sekreter Yardımcısı Mircea Geoana, toplantı girişinde gazetecilerin sorularını cevapladı.

"Finlandiya ve İsveç'in olası NATO üyeliği hakkında Türkiye ile dün gece yapılan görüşmeler nasıldı?" sorusu üzerine Geoana, açık ve yapıcı bir görüşme yapıldığını belirtti.

"UZLAŞI ARAMAK İÇİN GEREKLİ ŞARTLARI BULABİLİRİZ"

Geoana, "Türkiye önemli bir müttefik. (Türk yetkililer) Dostlar ve müttefikler arasında ele alınan ve konuşulan endişelerini ifade ettiler. Önümüzdeki günlerde İsveç ve Finlandiya NATO üyesi olmaya karar verirse bu iki ülkeyi memnuniyetle karşılamak ve bir uzlaşı sağlamak için gerekli şartları bulacağımıza inanıyorum." dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, dün NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı öncesinde, NATO'da müttefik olacak bir ülkenin terör örgütü YPG/PKK'ya destek vermemesi gerektiğini belirterek, "Bu iki ülke (İsveç ve Finlandiya) PKK ve YPG'ye açık bir şekilde destek vermektedir. Bunlar terör örgütüdür." demişti.

Çavuşoğlu, dün gece İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde ve Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto ile iki ülkenin NATO'ya üyelik müracaatına ilişkin üçlü toplantı yapmıştı.

Yorumlar 2 Yorum Var
  • Soydan Özbay 15.05.2022 14:29
    Allah ömrünü hayırlı ve uzun eylesin UZUN ADAM!!!!!!!
  • sepet 15.05.2022 14:12
    Natoya girmeleri natoya daha fazla yük getiirir gereksiz kardeşim o hemde o ülkeler için nasıl bize pkk tehdit değilse ruslar da onlar için tehdit değil diyoruz..gerek yok korkmalarına Hadi bakalım çıkın işin içinden şimdi:))..