Muş’ta okulda nefes borusuna şeker kaçan 12 yaşındaki ilkokul öğrencisi, sınıf öğretmeninin uyguladığı ‘heimlich manevrası’ olarak bilinen ilk yardım tekniğiyle kurtarıldı. O anlar güvenlik kamerasına yansıdı.

Vali Adil Yazar İlkokulu 4. sınıf öğrencisi Yusuf Berat’ın beslenme sırasında nefes borusuna şeker kaçtı. Nefes almakta güçlük çeken Yusuf’un yere yığıldığını gören sınıf arkadaşı, durumu koşarak öğretmenine bildirdi. Merdivenleri koşarak çıkan öğretmen Gökhan Yılmaz, Yusuf’un ağzını kontrol ederek ‘heimlich manevrası’ ile şekerin bulunduğu bölgeden dışarı atılmasını sağladı. Yaşanan olay okulun güvenlik kamerasına yansıdı.

Olayı anlatan sınıf öğretmeni Gökhan Yılmaz, yanına koşarak gelen bir öğrencinin arkadaşının boğazına şeker kaçtığını söylemesi üzerine koşarak öğrenciye yetiştiğini söyledi. Milli Eğitim Bakanlığından aldığı ilk yardım eğitimiyle ilk önce öğrencinin ağzını kontrol ettiğini belirten Yılmaz, “Öğrencinin ağzını kontrol ettikten sonra heimlich manevrasıyla çocuğumuzun nefes borusuna kaçan şekeri çıkarttım. Mutluyum. Çok şükür çocuğun sağlık durumu iyi. Ailesine de haber verdik. Evde çocuklarımıza nasıl bakıyorsak, görev yaptığımız okulda da o hassasiyetle çocuklarımıza bakıyoruz. Bu gibi ilk yardım müdahalelerini bilmemiz gerekiyor” dedi.

Yorumlar 94 Yorum Var
 • Hüseyin Şahin 27.05.2022 22:12
  MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞIMIZIN Açtığı İLK YARDIM Eğitimi kursunun ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gördük. Öğretmenlerimizi çok seviyoruz.
 • Mukaddes 27.05.2022 17:26
  Allah razı olsun hocam
 • Adnan Polatcan 27.05.2022 16:40
  sözüm ona öyle öğretmen birde böyle öğretmen var... daha fazla lafa gerek yok.. saygılar
 • Hasan 27.05.2022 16:29
  Esas taktir edilmesi gereken arkadaşını görüp öğretmenlerine haber vereren arkadaşıdır.
 • Osman Uçar 27.05.2022 16:16
  Varolasın hoca. tebrik ve teşekkürler
Daha fazla yorum görüntüle