Dünya çapında büyük bir başarıya imza atan Emirhan Kurtuluş, beyin ameliyatlarında doktorlara yardımcı olacak yapay zeka geliştirdi. Bu çalışmasıyla ABD’deki bir yarışmada dünya birincisi olan Kurtuluş, Stanford Üniversitesi’nden de kabul aldı. Buluşuyla tıp dünyasında çığır açan lise öğrencisi Kurtuluş, eğitimini tamamladıktan sonra Türkiye’ye döneceğini söyledi.

İlkokul ve ortaokulu İhlas Koleji’nde okuyan ve 8. sınıftan mezun olduktan sonra Cağaloğlu Anadolu Lisesine giden Emirhan Kurtuluş, dünya çapında büyük bir başarıya imza attı. Şu anda Cağaloğlu Anadolu Lisesi 12’nci sınıf öğrencisi olan Emirhan Kurtuluş, yaklaşık 3 yıl süren çalışmasıyla MR görüntülerini alıp işleyerek 3 boyutlu sisteme aktaran ve beyin cerrahlarını hastayı nasıl ameliyat etmesi gerektiği konusunda yönlendiren bir yapay zeka sistemi geliştirdi. Ayrıca artırılmış gerçeklik gözlüğüyle cerrahların hasarlı beyni görmesini ve ameliyat öncesi prova yapabilmelerini de sağlayan Kurtuluş, çalışmasıyla ABD’de düzenlenen Regeneron International Science and Engineering Fair’de biyomedikal mühendisliği alanında dünya birincisi oldu. Stanford Üniversitesi'nde tam bursla okuma hakkı da kazanan Kurtuluş, aralık ayında gerçekleşecek olan Nobel ödül törenine de davet edildi. Kurtuluş, bugün İhlas Koleji’nde çalışmasını anlattı.

“Bu projeye 3 bin 500 saatin üzerinde emek verdim”
Eğitim sürecinden bahseden Emirhan Kurtuluş, “Ben ortaokulun sonuna kadar İhlas Koleji’nde okudum. Yaptığım proje temelde bir yapay zeka sistemiyle alakalı, bir hastanın verilerini alıp, bu MR görüntüleri oluyor genelde. MR görüntülerini alıp hastaya minimum hasarı verecek beyin ameliyatını planlayıp doktora sunmak üzerine. Hastanın verileri aldıktan sonra benim sistemim doktora diyor ki, hastayı benim söylediğim şekilde ameliyat edersen hasta bu ameliyat masasından minimum hasarla kalkar. Bu proje 10’uncu sınıfın ortalarına doğru aklıma geldi. Ben ortaokulun sonuna kadar doktor olmak istiyordum. Daha sonra mühendislikle tanışınca hayatta gerçek yapmak istediğim şeyin bu olduğunu fark ettim. Ardından bu iki bilgimi değerlendirmek istedim. Bu ikisini birleştirerek kendime dedim ki literatürde çok fazla yapay zekayla ilgili çalışma var. Ama bunlar özellikle ameliyat planlama gibi çok aşamalı şeylerin sadece bir parçasında doktora yardımcı oluyorlar. Niye ben bir sistem geliştirmiyeyim ve bu her şeyi tek seferde çözmesin diye düşündüm. 10’uncu sınıfın ortalarına doğru bu projeye başladım. Yaklaşık 2 buçuk, 3 yıl bu proje ile uğraştım. Totalde bu projeye 3 bin 500 saatin üzerinde emek verdim. Ailem bütün süreçte çok büyük destekçim ama ailem içerisinde en büyük destekçim dedemdi. Kendisi küçüklüğümden beri benim bilimle uğraşmamı istemiş ve motive etmiş biridir. Küçükken çizgi filimden çok belgesel izlemeyi seven bir çocuktum. En çok istediğim üniversite Stanford Üniversitesi'ydi oradan kabul aldım. Lisans eğitimimi ve ondan sonrasını orada tamamlamayı planlıyorum. Daha sonra ise ülkeme dönüp kendi vatanıma hizmet etmeyi planlıyorum” dedi.

Yorumlar 11 Yorum Var
 • meraci83 14.06.2022 02:40
  Sözde en kaliteli üniversitelerimizde bilim ve ilim eğitiminden daha esaslı ideolojik eğitimler veriliyor olsa gerek ki bu gencimiz gibi bir öğrenci daha mezun edemediler. Umarım kendileriyle utanırlar diyeceğim amma!.. Galiba ağustos böceği!..
 • egeli 13.06.2022 23:12
  Bakın bu genç geliştirdiği proje için 3500 saat emek veriyor. Projesi ile biyomühendislik alanında dünya birincisi oluyor. Stanford üniversitesi gibi dünya nın en itibarlı üniversitelerinden birinden tam burslu okuma hakkı kazanıyor.Hani bizim bilim adamı olsunlar, ülkelerine ve insanlığa faydalı olsunlar diye gönderdiğimiz beynini sahte ideolojilere kiralamış gençler de kız-erkek ayni tuvaletleri beraber kullanalım diye ODTÜ'yü yakıp yıkıyorlar.
 • dede korkut 13.06.2022 21:32
  "düşünen vatandaş" şöyle bir düşün; neden kendilerini dünya çapında ilan eden üniversitelerimizin bu gencin yaptıklarından haberi bile yok? ya da, o malum üniversiteleri LGBT etkinliklerinden(!) ve kalkışma hareketlerinden başka ne ile hatırlıyorsun?
 • Cafer 13.06.2022 16:32
  1999 yılının sonunda sözde batan ihlas finans 5700 avromu vermedi hale.Paranın bir kısmını armutlu evlerine bir kısmınada bu çocuklara harcamış anlaşılan.
 • Erdal 13.06.2022 14:39
  helal sana. Çok gururlandım. Demek ki Z kuşağı o kadar da şey değilmiş
Daha fazla yorum görüntüle