G7 liderleri Almanya'da bir araya geldi. Dünyanın en büyük 7 ekonomisini buluşturan kritik toplantı, 3 gün boyunca sürecek.

BİDEN: HERKES İÇİN GETİRİ SAĞLAYACAK

 Tarihi İpek Yolu’nu canlandırarak Pekin’den Londra’ya kadar kesintisiz bir ticaret yolu oluşturmayı hedefleyen Çin’in önderliğini yaptığı "Kuşak ve Yol Projesi" 2013'te kamuoyuyla paylaşıldı.

Projenin duyurulduğu günden itibaren ABD'nin karşı çıktığı Türkiye'den de geçen Çin'in Kuşak ve Yol planına karşı G7 liderleri 600 milyar dolarlık fon hazırladı. ABD Başkanı Joe Biden, planın herkes için getiri sağlayacağını söyledi.

Çin'in trilyon dolarlık söz konusu altyapı girişimi, planın uygulandığı ülkelerin borcunu artırdığı gerekçesiyle eleştiriliyor. BBC'nin haberine göre, Biden, "Net olmak istiyorum. Bu yardım ya da sadaka değil. Herkes için getiri sağlayacak bir yatırım." ifadelerini kullandı. Plan, Biden'a göre, ülkelerin "demokrasilerle ortaklık kurmanın somut faydalarını görmelerini" sağlayacak.

KUŞAK-YOL PROJESİ VE TÜRKİYE 
Günümüzde bir yıl içinde Çin’den Avrupa’ya gönderilen 10 milyon konteynırın yüzde 96’sı denizyolu, yüzde 4’ü ise Kuzey Koridoru olarak adlandırılan Trans-Sibirya demiryolu hattı üzerinden gitmektedir. Orta Koridor Kuzey Koridoru ile karşılaştırıldığında 2 bin kilometre daha kısa, daha ucuz, iklim koşulları bakımından daha elverişli. Bu sayede deniz yoluna kıyasla ulaşım süresini üçte bir oranda azaltarak ürünlerin hedeflerine 15 gün daha önce varmasını sağlayacak.

Türkiye şimdiye kadar coğrafya kitaplarında okuttuğu ama bir türlü kullanamadığı coğrafi konum avantajını fırsata çevirmek ve bu koridoru tamamlamak için Çanakkale boğazı köprüsü, 3 Katlı Tüp Geçit Projesi, Filyos, Çandarlı ve Mersin limanları inşası ve Edirne-Kars hızlı tren ve bağlantıları demiryolu projesine yönelik çalışmaları, 2015 yılında Çin ile imzaladığı mutabakat çerçevesinde devam ettiriyor.


ABD VE BRÜKSEL'İN AKTARACAĞI MİKTAR

Bu kapsamda, orta ve düşük gelirli ülkelerde altyapı projelerinin finanse edilmesi hedefleniyor. Gelecek 5 yıl içinde 600 milyar doların, G7 ülkelerinden toplanması bekleniyor.

ABD, hibeler, federal fonlar ve özel yatırım yoluyla 200 milyar dolarlık yardım taahhüt etti. Avrupa Birliği (AB) ise 300 milyar euroluk tutar açıkladı.

İKLİM, SAĞLIK, DİJİTAL ALTYAPI

G7 ülkelerinin Çin'e karşı girişimi, "iklim değişikliğiyle mücadele, küresel sağlığı iyileştirme, cinsiyet eşitliğini sağlama ve dijital altyapı oluşturmaya" yönelik olacak.

Buna göre plan kapsamında öne çıkan adımlardan bazıları, Angola'da güneş enerjisiyle ilgili proje, Senegal'de aşı üretim tesisi ve Singapur'u Mısır ve Afrika Boynuzu üzerinden Fransa'ya bağlayan 1609 kilometrelik denizaltı telekomünikasyon kablosunu içeriyor.

ÇİN'İN KUŞAK VE YOL PROJESİNE KARŞI BİR ARAYA GELDİLER

Aynı zamanda plan, Pekin yönetiminin iddialı Kuşak ve Yol Girişimi'ne karşı koymanın bir yolu olarak sunuldu. Kuşak ve Yol, 2013 yılında Çin Devlet Başkanı Şi Cinping tarafından başlatıldı.

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, ilk olarak geçen yıl İngiltere'de düzenlenen G7 Zirvesi'nde açıklanan projenin amacının "gelişmekte olan dünyadaki ortaklara bir seçenekleri olduğunu göstermek" olduğunu söyledi.
 

AB'NİN 'KÜRESEL GEÇİT' STRATEJİSİ

Geçtiğimiz yıl, Brüksel'de düzenlediği basın toplantısında AB'nin "Küresel Geçit" adlı stratejisini tanıtan von der Leyen, "Küresel Geçit, AB'nin dünya çapında altyapıyı geliştirmeye yönelik yatırım planı ve yol haritasıdır." demişti.

Von der Leyen, "Küresel Geçit, 2027 yılına kadar 300 milyar euroyu harekete geçirecek. Küresel Geçit, dünya çapında yeşil ve dijital dönüşüm önceliklerini desteklemek için yatırım yapacak." diye konuşmuştu.

AA'nın aktardığına göre, Çin'in Kuşak ve Yol projesi, katılımcı ülkeler arasında ulaşım altyapısını geliştirmek ve ülkeler arasındaki siyasi ve ekonomik ilişkileri güçlendirmeyi hedefliyor.

Proje kapsamında demir, kara ve dijital bağlantılar, köprüler, petrol ve doğalgaz boru hatları, lojistik üsler, enerji santralleri, hava alanları ve limanlar gibi büyük tesislere yatırımlar yapılıyor.

Yorumlar 0 Yorum Var