İsviçre'deki Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi'nde (CERN) doğadaki dört temel kuvvetin dışında yeni bir kuvvet arama çalışmalarını sürdürmek için inşa edilen ve 3 yıllık bakımın ardından yeniden çalıştırılan Büyük Hadron Çarpıştırıcısının (LHC), şimdiye kadar hiç görülmemiş yeni parçacıklar keşfettiği duyuruldu.

CERN'den yapılan yazılı açıklamada, 3 yıl aradan sonra nisanda yeniden çalışma süreci başlatılan LHC'nin bugün üçüncü kez çalıştırıldığı bildirildi.

Öğlen saatlerinde iki proton demetinin, 450 milyar elektro volt enerji takviyesiyle, LHC'nin 27 kilometrelik halkası etrafında zıt yönlerde döndürüldüğü kaydedildi.

"İLERİYE DOĞRU BÜYÜK BİR ADIM"

Araştırmacılar, LHC'nin yeniden başlatılmasıyla birlikte "şimdiye kadar görülmemiş 3 yabancı parçacık keşfedildiğini" belirterek, bu yeni keşfin, evrenin anlaşılması yolunda "ileriye doğru büyük bir adım" olduğunu vurguladı.

- 6,8 TRİLYON ELEKTRO VOLT İLE ENERJİ REKORU KIRILMIŞTI

1998'den 2008'e kadar süren çalışmalar sonucu CERN'de kurulan ve dünyanın en büyük, en güçlü parçacık çarpıştırıcısı olarak kabul edilen LHC, 3 yıllık bakım ve onarım çalışmalarının ardından 22 Nisan'da yeniden başlatılmıştı.

Yeniden başlatma süreci kapsamında, proton demetlerinin ürettiği enerjinin 6,8 trilyon elektro volt (TeV) olarak kayıtlara geçtiği ve bir önceki enerji rekorunun üstüne çıktığı aktarılmıştı.

ÜST KUARK" ADI VERİLEN DÖRTLÜ ATOM ALTI PARÇACIK TÜRÜ ORTAYA ÇIKARILDI

Doğadaki dört temel kuvvetin dışında yeni bir kuvvet olup olmadığının araştırılması için kurulan çarpıştırıcı ile yapılan son deneyde, "üst kuark" adı verilen dörtlü atom altı parçacık türü ortaya çıkarılmıştı.

CERN araştırmacıları, 2015-2018 yıllarında LHC ile yapılan Atlas deneylerindeki proton çarpışmalarında, dörtlü üst kuarkların daha önce fizik biliminde Standart Model teorisinde öngörülene yakın bir standart sapmayla gözlendiğini belirtmişti.

Büyük Hadron Çarpıştırıcısı, İsviçre'nin Cenevre kentinin Fransa sınırı yakınlarında, 175 metre derinlik ve 27 kilometre uzunluktaki bir tünelde yer alıyor.

Yorumlar 21 Yorum Var
 • hakan 06.07.2022 16:16
  Ah bir İslamı kabul etseler. Böyle çalışmalara boşa para harcamaya gerek kalmaz. Bunlar yeni silahlar yapmak için uğraşıyorlardır.
 • KARANLIGI-AYDINLATAN 06.07.2022 12:16
  tabi tabi.. Evrenin nasil yaratildigini ögrenmek icin onca para harciyorsunuz.. Sizin tek derdiniz yeni enerji kaynagi kesfedip para kazanmak ve yeni bir silah türü gelistirmek, gerisi palavra.
 • Münafık 06.07.2022 11:30
  Kapı açiler
 • Ulvi 06.07.2022 11:28
  Hamza ismini kullanın ateist git Sözcü oku
 • Sedat 06.07.2022 11:22
  Herşey zaten var, sadece keşfedilmemiş. Kesfedilenlerin zararı faydasından çok. Kur'anda gerekli bilgiler zaten verilmiş. İnanmayanlar da inanmadıkları da pişman olacak ama geç kalacaklar. Allah'ım şaşırtmasın. Biraz araştırma yapsalar ne kadar körmüşüz ne kadar acizmisiz diyecekler....
Daha fazla yorum görüntüle