Otomotiv sektöründeki güncel gelişmeleri değerlendiren OSD Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Eroldu, dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Eroldu, son dönemde yine çok konuşulan ÖTV indirimi beklentisiyle ilgili de konuştu.

Türk otomotiv sanayisinin ilk 6 aylık sonuçlarını ve otomotiv sektöründeki güncel gelişmeleri değerlendiren Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Eroldu, küresel piyasalardaki gelişmeler, Avrupa pazarındaki daralmanın Türkiye'ye etkisi ve güncel ekonomi politikalarına değindi.

''ARAÇ YETİŞTİREMEZKEN, ÖTV İNDİRİMİ TALEBİ DOĞRU GELMİYOR''

Enflasyonist baskı ve kur artışı paralelinde yükselen otomobil fiyatları nedeniyle yüzde 80’lik ÖTV diliminin altındaki model sayısı 10’un altına düştü. Türkiye’de 400 bin TL’nin altında sınırlı sayıda araç kaldı. Yüzde 45, yüzde 50 ve yüzde 70’lik ÖTV baremlerinin zamlar karşısında işlevini yitirmesi hem tüketici hem de markalar tarafında ÖTV matrahlarında yeni bir düzenleme beklentisi oluşturmuştu.

Dünya gazetesinin haberinde görüşlerine yer verilen OSD Başkanı Cengiz Eroldu’ya göre, arzın talebin çok gerisinde kaldığı ve ülke ekonomisinin vergi gelirlerine daha fazla ihtiyaç duyduğu bu dönemde kısa vadede bir ÖTV indiriminin gündeme gelmesi mümkün görünmüyor.

Konuyla ilgili Eroldu, ''Şu andaki ortamda biz gidip bir yandan mal yetiştirmezken, bir yandan da 'ÖTV’yi indirelim' demek doğru gelmiyor bana. ÖTV konusunda en güncel bilgiye Maliye Bakanlığı sahip. Hangi vergi diliminde ne kadar araç satılıyor bizden daha iyi biliyorlar. Şu anda da Türkiye’de belli bir talep var. O talep bu kadar hızlı devam ettiği müddetçe ve bir de ülkenin mali bilançosunu düşündüğümüz zaman ÖTV indirimi çok rasyonel gelmiyor açıkçası. Ama belli bir noktadan sonra talep düşmeye başlayacak, o zaman konu değerlendirilebilir diye düşünüyorum. Bunu OSD Yönetim Kurulu’nda tartışmadık ama bu benim kişisel fikrim bu yönde'' diye konuştu.

Yorumlar 4 Yorum Var
 • 1009 26.09.2022 22:02
  Asla ÖTV indirimi gelmemeli galericiler in cepleri daha fazla dolmamalı zaten satılan sıfır araçları bile topladılar şimdi satamıyorlar ÖTV İndirimi ile cepleri dolacak ben iki yıl daha araba almasam hiçbirşey kaybetmem ama onlar ellerinde biriktirdiği arabaları satamazlarsa onlar için kabus olur Bu yüzden devlet ÖTV yi biraz daha artırmalıdır.
 • Mert 26.09.2022 12:08
  Getirmeyin ÖTV indirimi bizde almayız kardeşim olur biter!!!!
 • İLHAN 22.09.2022 00:23
  Sıfır Arabada 5 Yıl Satılmama Zorunluluğu Koyun Bu İş Bitsin. Hükümet daha ne kadar bekleyecek.
 • mmed 19.09.2022 03:01
  1.6 da düşsün 1.4-1.3 arası az daha, 1.3-1.01 arası az daha ve 1.0 altı ilk vergi den sonra sıfır vergi ülkede üretilen araçlar için