Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı'nın ardından açıklamalarda bulundu.

Gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Erdoğan, ''Aldığımız ve alacağımız tedbirlerle istismarcıların kötü niyetlerini ellerinde patlatmakta kararlıyız.'' ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin geçtiğimiz yıl elde edilen yüzde 11‘lik büyüme ile G-20 ülkeleri içinde ilk sıraya yerleştiğini açıklayan Erdoğan, ”Her ne kadar birileri bu politikanın başarısını gölgelemek için yalan üstüne yalan uyduruyorsa da uluslararası değerlendirmeler tam tersini gösteriyor. Mesela geçtiğimiz günlerde IMF, dünyanın büyüme rakamını aşağı yönlü, ülkemizin büyüme rakamını yukarı yönlü güncellemiştir. Pek çok faktörün bir araya gelmesiyle yaşanan enerji ve gıda başta olmak üzere küresel emtia fiyatlarındaki dengesizlikler elbette bizi de etkiliyor. Bu gelişmeler, küresel ticaretin hacmini daraltmış, işleyişini zorlaştırmıştır. Petrol fiyatlarında bir ara 128 dolara kadar varan artışların ülkemizdeki pompa fiyatlarını 30 liraya kadar yükseltmesi bu dalgalanmanın bir sonucudur. Fiyatı neredeyse 11 kat artan doğalgazda yaptığımız sübvansiyon sayesinde vatandaşlarımızın olabilecek en düşük maliyetle evlerini ısıtmalarını sağlıyoruz. Küresel fiyatlardaki dengesizliği istismar edenlerin otomobilden konuta, gıdadan elektroniğe kadar içeride pek çok alanda yaptıkları manipülasyonlarını yakından takip ediyoruz. Aldığımız ve alacağımız tedbirlerle istismarcıların kötü niyetlerini ellerinde patlatmakta kararlıyız” ifadelerini kullandı.

Erdoğan konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Diğer yandan Amerika ve Avrupa başta olmak üzere gelişmiş ülkelerin küresel ekonomik krize verdikleri tutarsız tepkiler sorunu çözmek yerine daha da ağırlaştıracak neticeler doğurmaktadır. Biz ise yatırım, istihdam, üretim, ihracat ve cari fazla ile ülkemizi büyütme esasına dayanan Türkiye Ekonomi Modeli'nden taviz vermeyerek krizden pozitif ayrışma stratejimizi dikkatle uyguluyoruz. Bugüne kadar hayata geçirdiğimiz yapısal reformlar sayesinde klasik dayatmaların dışında kalan bu programı başarıyla sürdürüyoruz. İhracattaki başarılı performansı, turizmdeki sevindirici gerçekleştirmelerle tahkim ederek hedeflerimize ilerliyoruz. Yılın ilk yarısındaki gerçekleşmeler, 2022'yi 47 milyon turist ve 37 milyar dolar turizm geliri ile hedeflerimizin üzerinde bir seviyede kapatacağımıza işaret ediyor. Bu rakamları ilerleyen tarihlerde aşacağımıza inanıyorum. Küresel piyasalardaki gelişmeleri değerlendirmek için bir yandan kapasite büyütme, bir yandan yeni pazarlar arayışında olan ihracatçılarımızın gayretlerini yakından takip ediyoruz.”

 

Yorumlar 32 Yorum Var
 • Musti 02.08.2022 10:40
  Sayın başkanım tüm film ve hile, stok karaborsa , ihracat ,ithalat, fiyat ayarı, hepsi o meclisin içinde.
 • Kelt Bünyamin 02.08.2022 10:30
  Faiz maliyetini fiyata bindirdikleri için ceplerinden bir şey çıkmıyor. Bu yüzden umurlarında değil faizlerin % kaç olduğu. Yaptıkları tek şey bulabildikleri bütün para çeşitlerine saldırmak ve dövize ve arsa-emlak-hammadde-bitkoin ve herşeye yatırmak. Ciddi düzeyde düşmesi lazım kredilerin ki bunların hepsi piyasaya girsin. Sadece hammadde alıyoruz işi büyük oranda yalan.
 • TRTR 02.08.2022 09:32
  1,5 sene önce 145 bin tlye almadığım araba 855 bin tl olmuş otomotiv sektöründe istismar çok fazla. galerilerde 2. el yerine 0 km, sıfırından daha pahalı araçlar var. bayilerde araba yok, olanıda sana 50 bin tl aksesuar paketi dayatarak satıyorlar. önce bunlara bir dur deyin lütfen
 • kemal 02.08.2022 09:17
  icraat görelim o zaman sayın c.başkanı
 • Nadim hatipoğlu 02.08.2022 09:16
  ALLAHCC yar ve yardımcınız olsun bir millet bir , insan bir çocuk anasız babasız ve aç susuz araçsız dolarsız patatessiz yeri geldiğinde yaşar ama ASLA VATANSIZ YAŞAYAMAZ. BU ülkeye kör olan görmeye sağır olan duymaya deli olan hissetmeye başladı iyiden iyiye EKONOMİK operasyon çekildiğinin farkında sağ olsun devletimiz bu yükü hafifletmek için elinden geleni gücü nisbetinde yapıyor inşaallah bununda üstesinden hep beraber geleceğiz. ALLAHCC İZNİ İLE.
Daha fazla yorum görüntüle