Rize'nin deniz seviyesinden 3 bin 480 metre yükseklikteki zorlu tırmanış rotasına sahip Altıparmak Dağı'na çıkan dağcı Ömer Aydınoğlu (51), zirvede çöplerle karşılaştı. Çöpleri toplayan Aydınoğlu, "Bunları buraya bırakan insanlara ben dağcı demiyorum" dedi.

Doğu Karadeniz'deki Kaçkar sıradağları arasında deniz seviyesinden 3 bin 480 metre yükseklikteki zorlu tırmanış rotasına sahip Altıparmak Dağı'na çıkan Ömer Aydınoğlu, daha önce zirveye çıkan dağcıların bıraktığı çöplerle karşılaştı. Çöpleri toplayan Aydınoğlu, "Sevgili dağcı kardeşler, bu çöpleri burada biz topladık. Dolusunu getiriyorsunuz, boşunu götürmüyorsunuz. Bu çöpleri burada Altıparmak zirvede bırakmayın. Biz bunları aşağıya indireceğiz. Üzüldüm, yapmayın. Bunları buraya bırakan insanlara ben dağcı demiyorum. Dağcı olan insan bu çöpleri buraya bırakmaz, çevreyi temiz tutar. Her sene geliyoruz, her sene bu kadar çöp bırakılırsa ne olacak? Bu dağlar temiz olduğu için biz geliyoruz. İlerleyen yıllarda bu çöplerden biz buraya gelemeyiz. Lütfen çöplerinizi aşağıya indirin” dedi.

Yorumlar 27 Yorum Var
 • meraci83 06.08.2022 09:22
  İtikatımız; "temizlik imandandır" der amma imanda sorun olursa temizlik bir kültür olabilir mi?
 • Dede Diyor 05.08.2022 00:17
  Sanki bu toplumu ilk kez mi görüyorsun? Temiz tutulan bir tek yer göster bana. Bu çevrecilikle ilgili bir konu değil, adamlıkla, temiz olma isteğiyle ilgili bir konu, sahip olunan millî kültürün düzeyiyle, terbiyeyle ilgili bir konu. O çöpler, denizlerin dipleri çok şey söylüyor da buraya yazılmaz.
 • fehmi 04.08.2022 14:41
  bunlar çöp bırakan dağcılar çöp toplayan dağcı var lastik tamircisi dağcı var kuaför dağcı var var oğlu var bazısı eğitimli bilinçli insan bazısıda değil zıtlıklar hep var sen hangi taraftasın iyi mi kötü mü
 • mehmet 04.08.2022 13:41
  o çöpü atanlara o çöpleri tıkıyacaksın. nerden nefes alıyorsa alsın.
 • sevgi 04.08.2022 10:29
  yalan şov yapıyor.
Daha fazla yorum görüntüle
'de daha fazlasını keşfet
Fragmanlar Dünya Sağlık Spor Yemek