ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin başta olmak üzere kalabalık bir heyetle Tayvan'a gitti. Hem bu ziyaret öncesi hem de ziyaret devam ederken Pekin cephesinden sert açıklamalar geldi. Tayvan'ın karşısındaki Fujian bölgesine askeri yığınak yapıldı. Bu sabah ise; daha önceden Güney Çin Denizi'nde yapılacağı ilan edilen tatbikat başlatıldı.

FÜZELER TAYVAN KARASULARINA DÜŞTÜ

Pelosi Tayvan'dan ayrıldı ama gerginlik devam ediyor. Tatbikattan görüntüler gelirken; Çin ordusu bölgede balistik füze denemesi yaptı.

Tayvan da karasuları olarak nitelediği bölgeye, Çin ordusunun adayı çevreleyen tatbikatları sırasında fırlattığı bazı füzelerin düştüğünü duyurdu.

Tayvan Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, "Çin ordusunun öğle saatlerinde ateşlediği çok sayıda Donfeng güdümlü füzesinin Ada'nın kuzeydoğu ve güneybatısındaki bölgelere düştüğü" belirtildi.

"SAVUNMA SİSTEMLERİ DEVREYE GİRDİ"

Açıklamada, "Tayvan silahlı kuvvetlerinin izleme ve keşif araçlarıyla durumu tespit ettiği, savunma sistemlerini devreye soktuğu" kaydedildi.

TATBİKATLAR 7 AĞUSTOS'A KADAR SÜRECEK

Çin'in Tayvan'ı adeta ablukaya alan tabikatları, 7 Ağustos'a kadar sürecek.

ÇİN-TAYVAN ANLAŞMAZLIĞI

Çin'de İkinci Dünya Savaşı'nın ardından çıkan iç savaşta Mao Zedong liderliğindeki Çin Komünist Partisinin (ÇKP) 1949'da iktidarı ele geçirmesi ve Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşunu ilan etmesi üzerine Çan Kayşek liderliğindeki Çin Milliyetçi Partisi (Kuomintag) üyeleri, Tayvan'a yerleşip 1912'de kurulan "Çin Cumhuriyeti" iktidarının Ada'da devam ettiğini ileri sürerek bağımsızlık ilan etmişti.

Bu girişim, Çin tarafından kabul edilmese de Tayvan temsilcileri, 1971'e kadar Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulunda Çin'i temsil etmişti. 1950'ler ve 1960'larda çok sayıda ülkenin diplomatik ilişki tercihini Çin Cumhuriyeti'nden Çin Halk Cumhuriyeti'ne çevirmesinin ardından 1971'de BM Genel Kurulunda yapılan oylamada, Pekin hükümetinin Çin'in tek meşru temsilcisi kabul edilmesiyle Tayvan'ın uluslararası örgütlerdeki konumu belirsiz hale gelmişti.

Pekin yönetimi, "Tek Çin" ilkesini benimseyerek Tayvan'ın kendi topraklarının parçası olduğunu savunuyor.

Çin, boğaz ve çevresindeki askeri varlığının yanı sıra Tayvan'ın dünya ülkeleriyle müstakil diplomatik ilişkiler kurmasına, BM'de ve diğer uluslararası kuruluşlarda temsil edilmesine karşı çıkıyor.

Yorumlar 1 Yorum Var
  • Mevzu 05.08.2022 01:40
    Çin tayvani 1 saat te dümdüz eder isterse