Ukrayna-Rusya tahıl anlaşmasında Türkiye'ye yüzde 25 indirim yapıldığı iddia edildi. Ukrayna'nın uyguladığı ileri sürülen indirimle ilgili Birleşmiş Milletler'den açıklama geldi.

BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, günlük basın brifinginde, tahıl anlaşmasıyla Türkiye’nin Ukrayna’dan yüzde 25 indirim alacağı yönündeki iddialara yanıt verdi.

Dujarric, ”İstanbul’da imzalanan Karadeniz Tahıl Girişimi Anlaşması’nda herhangi bir indirim yer almadı. Ayrıca, böyle bir indirimi garanti edecek başka bir anlaşmadan haberdar değiliz.” dedi.

Küresel gıda krizinin çözümü için Türkiye’nin koordinasyonunda yürütülen tahıl sevkiyatı anlaşması, 22 Temmuz’da Ukrayna, Rusya, Türkiye ve BM arasında imzalanmıştı.

İmzalanan tahıl koridoru anlaşması kapsamında, 1 Ağustos’ta RAZONI isimli ilk gemi Lübnan’a gitmek üzere Odessa Limanı'ndan hareket etmişti.

RUSYA'DAN AÇIKLAMA GELDİ

Kremlin'den de bu ilk sevkiyat sonrası tahıl anlaşması ile ilgili önemli bir açıklama gelmişti.

Açıklamada, Ukrayna'nın Karadeniz'den tahıl ihracatının önündeki engeli kaldırmaya yönelik Türkiye ile yaptığı anlaşmanın “tek seferlik bir mekanizma” olmadığını ve etkili bir şekilde çalışmaya devam etmesini umduklarını belirtmişlerdi.

Ukrayna tahılının Türkiye üzerinden dünya pazarlarına sevk edilmesini sağlayan anlaşmanın tarafların mutabakatı ile 120 günde bir yenilenmesi gerekiyor.

Yorumlar 2 Yorum Var
  • BEN 12.08.2022 07:23
    inşallah
  • osmanoğlu2023 12.08.2022 03:54
    maraşal Timurtaş Uçar Hocaefendi Hazretleri ülkemizde en büyük iki ayaklı basın şeytanların barındığini ve başka ülkelerde bu kadar olmadıklarını söylemişti! bunlar hala işlerine devam ediyor demekki...