Rusya-Ukrayna savaşına rağmen Rusya’dan gelen turist sayısı Antalya’da turizmde yüzleri güldürdü. Rusya’dan Antalya Havalimanı'na günde 80 uçak indiğini belirten Fraport TAV Antalya Havalimanı Genel Müdürü Deniz Varol, “Rusya ve Ukrayna krizine rağmen kimsenin tahmin edemeyeceği çok güzel rakamlar var. Bugüne kadar 1,3 milyon Rus turist sadece bizim havalimanımız aracılığıyla geldi. Krize rağmen yıl sonunda 2019 yılının yüzde 50 rakamına ulaşacağımızı tahmin ediyorum” dedi.

Turizmin başkenti Antalya’ya Rusya-Ukrayna krizi ile başlayan turizm sezonunda kente gelen turist sayısı artmaya devam ediyor. Avrupa'da birçok hava sahasının Rusya uçaklarına kapalı olması nedeniyle Rus vatandaşlarının çekim noktası Antalya oldu. Rusya'dan Antalya Havalimanı'na günde ortalama 75-80 uçak indiği belirtildi. Turizm kenti Antalya şu ana kadar 7,5 milyonun üzerinde turist ağırladı. Kente en fazla turist geliş noktası ise her zaman olduğu gibi Antalya Havalimanı oldu. Antalya'ya tatile gelerek ülkelerine dönüş yapmak isteyen turistler, dış hatlar gidiş terminalinde ciddi bir yoğunluk oluşturdu.

Havalimanının son verilerini paylaşan Fraport TAV Antalya Havalimanı Genel Müdürü Deniz Varol, “Baktığımız zaman bugün sadece 7 milyon turistin Antalya Havalimanı üzerinden ülkeye giriş yaptığını görüyoruz. Bu da yaklaşık rekor yılı olarak bilinen 2019’un yüzde 85’ine denk geliyor. Bunu çok büyük bir başarı olarak görüyoruz. Zira biliyorsunuz çok umutla başladığımız 2022 yılını Rusya ve Ukrayna krizi ile birlikte sektör biraz karamsar kaldı. Nisan-mayıs aylarında sezona yönelik olarak bazı kaygılar oldu” dedi.

Yorumlar 2 Yorum Var
  • isim 11.08.2022 22:49
    Bu hükümetten önce türk milleti yag tüp bulunamiyordu simdi iha, siha, bircok atilimlar yapildi birdahaki 20 senede süper güc ....
  • Güçlü Türkiye 11.08.2022 18:36
    Ruslar geliyor da biz neden hiç bir ülkeye gidemiyoruz , kendi ulkemizde tatil yapamıyoruz şiddetle reddediyorum nurdan çağrım hükümet vatandaşlarına değer ver ki dış ülkelerde değer verebilsin