Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Anadolu medyası tarafından gerçekleştirilen "Anadolu Soruyor" programının canlı yayınına katılarak gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

15 Temmuz darbe girişiminin ardından alınan tedbirler çerçevesinde Genelkurmay Başkanlığı, Kara, Hava ve Deniz Kuvvetleri Komutanlıklarının Millî Savunma Bakanlığına bağlandığını hatırlatan Bakan Akar, düzenlemelerin ardından tarihin en kapsamlı ve yoğun faaliyetlerinin icra edildiğini söyledi.

Bakan Akar, Suriye'ye yönelik olası terörle mücadele harekâtına ilişkin soru üzerine, bölgede teröristlere hiçbir şekilde yer olmadığını ve yapılacaklara karşı kayıtsız ve hareketsiz kalmayacaklarını vurguladı.

Suriye topraklarından bölücü terör örgütü mensuplarının çıkartılması konusunda hem Amerika hem de Rusya ile mutabakat imzaladıklarını ve bu iki ülkenin mutabakata uyması gerektiğini belirten Bakan Akar, "Özellikle son zamanlarda Tel Abyad ve Münbiç bölgesinden tacizler, tecavüzler arttı. Orası âdeta bir terör yuvasına ve yatağına döndü. Bu taciz ve saldırı girişimleri olduğu takdirde bunlara tereddütsüz misliyle karşılık verdik, vereceğiz." ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE GÜÇLÜ, GÜVENİLİR VE ETKİN BİR MÜTTEFİK

Bakan Akar, Yunanistan ile yaşanan soruna yönelik soru üzerine, Türkiye'nin diyalog çağrısına rağmen özellikle Yunanistan'daki bazı siyasilerin, şahsi emelleri doğrultusunda provokatif şekilde eylem ve söylemlerini artırarak devam ettiklerini belirtti.

Türkiye'nin güçlü, güvenilir ve etkin bir müttefik olduğunun herkes tarafından bilinmesi gerektiğini dile getiren Bakan Akar, "Barış ve istikrar için Ege ve Akdeniz'in dostluk denizi olmasını temenni ediyoruz. Biz, Türkiye'nin ve Kıbrıs'taki kardeşlerimizin hakkını, hukukunu, menfaatini korumakta azimliyiz, kararlıyız, çok şükür buna da muktediriz." ifadesini kullandı.

Bakan Akar, bir asır önce alçakça gerçekleşen Yunanistan'ın işgal girişimi ve mezalimini sona erdiren Büyük Zafer'in 100’üncü yıl dönümünün kutlanacağını anımsatarak Yunanistan'ın tarihten ders alması ve hüsranla sonuçlanacak yeni maceralar peşinde koşulmaması gerektiğini vurguladı.

Türkiye'nin Rusya-Ukrayna Savaşı'nın başından beri iki ülkeyle diyalog hâlinde olduğuna işaret eden Bakan Akar, Montrö Antlaşması çerçevesinde Karadeniz'e kıyısı olan ülkelerin barış, diyalog ve refah içinde yaşaması için gayret gösterdiklerini aktardı.

SAVUNMA SANAYİSİNDE PROJE SAYISI 750’Yİ AŞTI

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, savunma sanayisindeki gelişmeler kapsamında daha önce 66 olan proje sayısının bugün 750'yi aştığını bildirerek ihracatın 3 milyar dolara yaklaştığını ve 2023'te 5 milyar dolara yükseltmeyi hedeflediklerini açıkladı.

CİN ŞİŞEDEN ÇIKTI

Helikopterleri yaptık, gemileri yaptık bunların ötesinde bunları tasarlıyoruz, inşa ediyoruz, imar ediyoruzve ihraç ediyoruz. Dolayısıyla bu manada cin şaşeden çıkmıştır.

15 Temmuz darbe girişiminin ardından Sağlık Bakanlığına devredilen askerî hastanelerin tekrar Millî Savunma Bakanlığına devredilmesi taleplerine ilişkin Hulusi Akar, "Bu konuda taleplerimiz, isteklerimiz ve ihtiyaçlarımız var. Bu konuda hem Cumhurbaşkanımızın çözüm oluşturulması için direktifleri var hem de Sağlık Bakanımızın olumlu yaklaşımları var. İnşallah onları da önümüzdeki günlerde yola koyacağız." yanıtını verdi.

Yorumlar 43 Yorum Var
 • temel 13.08.2022 22:43
  chp olsa heykel rekoru kirar idi nerde ise 80 yil bir sey yapmayan malalr varmis yada yarim yapan sonra usa israil ne gerek var demis yapmislar adamlar heykel yaptik diye daha seviyor bu devir de
 • Muammer 12.08.2022 17:11
  Alınacak doktorları 15 göbek gerisine kadar araştırın ki iyileşecek gazilerimizi hastahanede şehit etmesin.
 • oflu hoca 12.08.2022 16:31
  bizde devletimizle gurur duyuyoruz
 • asa 12.08.2022 16:29
  yahu pasa sadece, savunma sanayi ve urunleri ihracatimizi gecebilir... cok basit hava hava fuzeleri dost ve kardes ulkelere satsat yeter...
 • Beko 12.08.2022 15:25
  CHP PKK iktidar olursa herşey tepetakla olur Amerika mandası oluruz ve savunma sanayii tamamen biter. Muhalefette irade ve vizyon olmadığı için Fetullah Gülen haini ne derse bunlar onu yapar. İstanbul'u Yunan'a doğuyu PKK'ya Akdeniz'i Rumlara teslimederler.
Daha fazla yorum görüntüle