Beşiktaş’ta içinde turistlerin bulunduğu yatın önünde geçen teknesi faciaya neden oluyordu. Yat kaptanının son anda yaptığı manevra olası bir kazayı önlerken o anlar güvenlik kamerasına yansıdı.  

Olay geçen Pazar günü saat 17:00 sıralarında yaşandı. Arnavutköy, Akıntıburnu açıklarında seyreden yatın önüne aniden çıkan yolcu teknesi az kalsın faciaya neden oluyordu. Yatın ön bölümünden boğazdaki teknelere el sallayan aile bir anda tehliye ile burun buruna geldi. Yat kaptanı son anda yaptığı manevrayla olası bir faciayı engelledi. Yaşanan olay yatın güvenlik kamerasına yansıdı. 

"BÜYÜK FACİA ATLATTIK"

Olayı anlatan Yat sahibi Şevki Dönmez ,“Çok büyük bir facia atlattık, çok büyük. İstanbul Boğazı Arnavutköy mevkii Akıntıburnu’nda yaşandı olay. Bildiğiniz iki tekne arasına drift atma suretiyle dalış yapıyor,  bodoslama giriş yapıyor. O güce sahip bir çelik saç teknenin pervane ve dümen gücüyle bize dokundurması bile bu teknenin en zayıf noktasından bizi ikiye bölmesi anlamına gelir. Dilim söylemeye bile varmıyor, turist müşterilerimiz var, aile var İstanbul Boğazı’nın tadını çıkartıyorlar. Onlardan biri veya birkaçının denize düşmesi demek çok büyük bir olay, can kaybıyla sonuçlanabilirdi" dedi.  

"BURASI OTOBAN DEĞİL, DENİZİN ŞAKASI OLMAZ"

Dönmez, "Burası otoban değil, burada herkes kıyı seyri yapıyor ve düşük hızlarla yapıyor. Burası deniz, denizin şakası olmaz. Düşük hızlarla seyir yapan teknelerin arasına drift atarak başkasının can ve mal güvenliğini tehlikeye atarak seyir yapmak nedir. Yetkililerden isteğimiz, kurumlar içinde görevlilerini iyi yapan kaptanlarımız da var, ancak bunlar azınlıkta. Baktığımız zaman çoğunluğu çatışmayı önleme tüzüğünden tutun da seyir kurallarına kadar hiçbir kuralı uygulamıyorlar. Boğazda önceden seyir kuralları eğitimleri veriliyordu. O eğitimler de kalktı. 19-20 yaşındaki çocuk eline yeterlilik belgesini alıp boğazda 45 metrelik tekneleri seyir ve idare ediyor" şeklinde konuştu.

 "DRİFT YAPIP ÖNÜMÜZE KIRDI"

Gemici Ferhat Yıldırım ise, "Gemi bir anda önümüze kırdı, bir anda drift yaptı. Ön tarafta çocuklar vardı, onlar da olayı ciddiyetini kavrayamadı ama büyük bir tehlike atlattık" dedi.  Stajyer gemici Emir Duru da “Manevra anında ben kendimi tutamadım. Önümüze kıran kaptanın psikolojik sorunları olduğunu düşünüyorum. Böyle bir manevrayı kimse yapamaz. Bizim ve kendi yolcularının güvenliğini riske atmak çok büyük bir delilik" diye konuştu.  

Yorumlar 19 Yorum Var
 • salihx 15.08.2022 11:25
  emanet yaşıyoruz valla...
 • ambbuyy 15.08.2022 10:47
  ceza almamak icin nasil güzel ifade veriyor
 • Mamati 14.08.2022 09:52
  Büyük bir cehalet, ölümü bayılmak sanıyorlar. Yanında kalmamalı, ağır ceza verilmelidir, güvenli diye çoluk çocuk boğaz gezisi yapıyoruz, bunu görünce yapmam artık.
 • lisans iptal 14.08.2022 06:46
  kaptanlık lisansı ömür boyu geri alınmalı. bir kişiye bile birşey olsa bunun telafisi var mı!
 • Hacivat 14.08.2022 06:35
  Bogazdan büyük gemilere gecis yasagi getirilmeli kanal istanbul bittimi ordan ücretli emin sekilde gece bilir ücrette gemi basina 10 bin dolar olmali yok öyle belese gecmek almanyada kanaldan para aldiklari gibi tir larda almanyadan gecerken para ödüyor türkiyede yabanci tirlar gemiler belese geciyor bu kabul edilemez havadan gecen ucaklardanda para alinmali
Daha fazla yorum görüntüle