Amasya’nın Suluova ilçesinde yaşayan bir tekstilci, beş yıl önce kurduğu atölyede günde 4 bin minder ve seyahat yastığı üretiyor. Hediye aldığı ilk makinenin nakliye bedelini eşinin verdiği evlilik yüzüğünü satarak karşılaması sonrası şansı ve işleri açılan 33 yaşındaki iş adamı Mustafa Başkaya, şimdi 40 ülkeye ürün gönderiyor.

Denizli’de yaşayan arkadaşının beş yıl önce hediye ettiği tekstil makinesini memleketine geldiğinde ödeyecek nakliye parasını bulamayınca aynı yastığa baş koyduğu eşi Rukiye’nin parmağındaki yüzüğü uzatıp satarak borcunu ödemesini istediğini hatırlatan 3 çocuk babası Başkaya, “Bu işte en büyük destekçim olan eşim. ‘Al bu yüzükle nakliyeciden makinayı al’ dedi. Bu işi eşimin yüzüğüyle kurdum. Onunla başladım. Şu an dünyaya ihracat yapıyorum" diye konuştu.

14 kişiyle üretim yaptığı atölyesini büyütüp günde 10 bin üretimi hedefleyen Başkaya, “Şu an kedi yatağı, seyahat yastıkları ve minder üretimi yapıyorum. Genelde Avrupa‘ya gönderiyorum. Son sevkiyatı Yunanistan ve Hollanda’ya gerçekleştirdim” şeklinde konuştu.

Tekstil firmalarından aldığı atıl kumaşları yeniden değerlendirerek üretimde kullandığına değinen Başkaya, destek alıp organize sanayi bölgesine taşınarak işlerini büyütmek istediğini söyledi.

Yorumlar 5 Yorum Var
 • Muhammed Eyioğlu 15.08.2022 09:21
  Bir suluovalı olarak gurur duyuyorum rabbim hayırlı bereketli kazançlar nasip etsin inşallah
 • fatih 14.08.2022 15:55
  Katılıyorum . İnşallah bu kardeşimin karşısına hayırlı kapılar çıkar , çalışanları ile de paylaşır bereketlenir kazancı .
 • Muallim 14.08.2022 12:52
  Helal kazanç gibisi yok. Allah işlerini bereketlendirsin.
 • Hakkı 14.08.2022 12:31
  o nasıl bir çalışma ortamıdır öyle? Adeta mağaza gibi insanın psikolojini bile alt üst eder orası .. ışıklandırma tavan yüksekliği adeta mağara.. merdiven altı iş yeri gibi sanki kaçak işçi çalıştırıyorlarmış gibi .. madem o kadar büyük bir üretim yapıyorsun; geniş ferah aydınlık iç açan bir fabrika kursana.. yeminle iki saat orada dursam dışarı baygınlık geçirerek çıkardım herhalde.. insana değer vermeyenler işte böyledir. şu ortama bak ya.. hayvan soksan durma
 • murat çakmak 14.08.2022 11:14
  tebrik ederim gururlandım kardeşimle. Allah işini gücünü rast getirsin.