Çinli teknoloji devi Xiaomi yeni aracı için otonom sürüş teknolojisini tanıttı.

Çinli teknoloji devi Xiaomi, otonom bir elektrikli araç üretme arayışında ilerleme kaydediyor. Şirket geçtiğimiz günlerde söz ettiği teknolojisi ile Tesla'ya bile rakip olabilir. Çinli teknoloji devi, Mayıs 2021'den bu yana bir Xiaomi otomobil markasının geliştirilmesine önemli bir yatırım yaptı.

Xiaomi CEO'su Lei Jun, Xiaomi Pilot Technology adlı şirket içi otonom sürüş çözümünü duyurdu. Yeni teknoloji, şirketin Ar-Ge ekibi tarafından 500 milyon dolarlık fonla geliştiriliyor. Xiaomi Pilot Teknolojisi, şirketin bir Xiaomi EV arayışında en önemli kilometre taşı diyebiliriz. Akıllı telefon sektöründe kendini kanıtlayan marka şimdi elektrikli araçlarda da adını duyuracak. Teknoloji, yeni nesil kendi kendine sürüş teknolojisi olarak lanse ediliyor. Xiaomi, yeni kendi kendine sürüş teknolojisini özetleyen kısa bir video da paylaştı.

Xiaomi, 2024 yılına kadar akıllı EV endüstrisinde bir endüstri lideri olmayı hedeflediğini söylüyor. EV hedeflerini yönlendiren Ar-Ge ekibini oluşturmak için 500'den fazla uzmanı işe aldı.

Xiaomi bu süreçte birçok stratejik yatırım ve satın alma gerçekleştirdi. Şirket, yıl sonuna kadar 600 üyeye ulaşması beklenen Ar-Ge ekibine küresel yetenekler katmaya devam ettiğini söyledi. Xiaomi otonom EV için gereken teknolojiyi üçüncü taraf girdileri olmadan ve rekor sürede tamamen geliştirmeyi umuyor. Xiaomi'nin halihazırda 10'a kadar otonom sürüş çözümü firmasında doğrudan katılımı var. Pilot Teknolojisinin hem yazılım hem de donanım yönleri Xiaomi tarafından denetleniyor.

Xiaomi Pilot Teknolojisi, otomatik robotik kol şarjı, otonom vale park hizmeti, ayrılmış park alanı ve diğer birçok yenilikçi hizmete sahip olacak. 140 test aracından oluşan bir filo, yeni otonom sürüş çözümünün doğuşunu müjdeleyecek. Xiaomi, otonom EV üretimine 10 milyar dolara kadar yatırım sözü verdi. Şirket iki yıl içinde hedefini aşmayı umuyor.

 

Yorumlar 0 Yorum Var