Başkentte özel halk otobüsü şoförlüğü yapan Fırat Kaya, aracıyla seyir halindeyken fenalaşan yolcusunu sırtına yükleyip hastaneye taşıdı. Yaptığı örnek davranışla herkesin takdirini toplayan genç adamın baygınlık geçiren kadını hastaneye götürmek üzere otobüsten çıkardığı anlar ise güvenlik kamerasına yansıdı.

Ankara’da özel halk otobüsü sürücülüğü yapan 27 yaşındaki Fırat Kaya, akşam saat 20.30 sıralarında Sanatoryum Caddesi üzerinde seyir halindeyken yolcularından birisinin fenalaştığını fark etti. Baygınlık geçirenin hamile bir kadın olduğunu gören Kaya, duraklarda durmadı ve otobüsünü Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servis Polikliniğine sürdü. Aracıyla hastane giriş kapısına kadar gelen Kaya, içerideki diğer yolcularından yardımıyla fenalaşan kadını sırtına yükledi ve içeride bulunan sedyelere kadar taşıdı. Sergilediği davranışıyla herkese örnek olan Fırat Kaya büyük taktir topladı. Hastanede tedavi altına alınan kadının ise durumunun iyi olduğu ve tedavisinin ardından taburcu edildiği öğrenildi. Korku dolu o anlar ise olayın yaşandığı otobüsün güvenlik kamerasına yansıdı.

“Acil servise kadar götürdüm bıraktım”

Yaşanılan anları anlatan Fırat Kaya, “Atapark istikametine giderken iki koltuk arkamdaki kadın rahatsızlandı. Yolculardan birisi, arkadaşımız hamile olduğunu söyledi. Ben de sıradaki durakta durmadan Keçiören Araştırma Hastanesine doğru gittim. Hastaneye vardığımızda arkadaşım sedye istemeye gitti. 3-4 dakika bekledik ama sedye gelmedi. Arkadaşımızı koltuktan kaldırmak istedik, koridora yığıldı. Ağlamaya başladı ben dayanamadım. Sırtıma yükleyip acile kadar seri bir şekilde götürmek istedim. O an çok üzüldüm bana karşı baktı, ağladı dayanamadım. Çok üzücü bir durumdu. Hastane de acil servise kadar götürdüm bıraktım” dedi.

“Herkesin böyle duyarlı olmasını istiyorum”

Olumlu tepkilerle karşıladığını söyleyen Kaya, “Teşekkür ediyorlar Allah razı olsun diyorlar duaları yeter. Herkesin böyle duyarlı olmasını istiyorum. Kadını tanımıyordum. Yardım etmek istedim. Elimden geleni yaptım. İnşallah durumu da iyidir” ifadelerini kullandı.

Yorumlar 35 Yorum Var
 • Kuru Pilav Cacık 16.08.2022 10:31
  İnşallah bel fıtığı olmazsın reis
 • Baba 16.08.2022 10:30
  Avrupada ilk yardım müdahalesi olay yerinde yapılır ve hastene arabası çağrılır, kesinlikle hastayı kendiniz getirmiyorsunuz, eğer o hasta sizin taşımanızdan dolayı daha büyük bir zarar görürse, size adam yaralamadan caza bile kesebiliyorlar, örneğin Motor Bisiklet kazalarında yaralıyı yanlış taşırsanız adamın ömür boyu felçli kalma riski çok büyük, o yüzden Avrupa diyor ki, sen Doktor değilsin hastayı eleme, sadece ilk yardım yap, onu yapmasını bilmiyorsan doktor çağır.
 • Baba 16.08.2022 10:22
  Çok komik, bazen yardım etmek isterken adam öldürüyoruz, örneğin Motor kazaları, heme adamın kaskını çıkarmaya çalışıyoruz yada arabaya taşıyıp hastaneye getirmeye çalışıyoruz, o esnada verebileceğimiz zara çok büyük
 • HELAL 16.08.2022 10:17
  ALLAH ( C.C. ) lastiğine taş değdirmesin. Amin.
 • Gökben Delen 16.08.2022 10:06
  Ne yolda ne darda kalma inşeallah
Daha fazla yorum görüntüle