Milli Savunma Bakanlığının tasarım ve performans sorumluluğunda MKE ve İstanbul Tersanesi Komutanlığı tarafından geliştirilen 76/62 mm milli deniz topunun ilk test atışı geçen sene aralık ayı başında yapılmıştı.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ve Milli Savunma Bakan Yardımcısı Muhsin Dere ile katıldığı Karapınar’daki test atışı başarıyla gerçekleşmişti.

Törene video mesaj ile katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “76/62 milli deniz topunun envantere girmesiyle Deniz Kuvvetleri daha güçlü ve etkin bir hareket kabiliyetine kavuşacaktır” açıklamasını yapmıştı.

Bakan Akar da savunma sanayisinde yerli ve milli üretimin tercih değil zorunluluk olduğunun altını çizerek, “Başarabiliyoruz, yapabiliyoruz ve yapacağız” şeklinde konuşmuş ve ardından deniz topunun ilk atış talimatını vermişti.

Test atışlarının ardından milli deniz topu, kara atışlarını başarıyla tamamladı. 60 saniye içinde 80 atış yapabildiği testlerde ortaya konulan milli deniz topu, diğer testleri için gemiye çıkmıştı. TCG Beykoz’a bir ay önce entegre edilen milli deniz topu, liman ve deniz testleri çerçevesinde kara bombardımanı, su üstü atışları ve uçaksavar atışlarını başarıyla tamamlayarak testlerden geçti.

Milli deniz topu, hava savunma harbi, su üstü harbi ve kara bombardımanında kullanılıyor. 20 kilometre menzile sahip milli deniz topu, 5 farklı atış modu ile dakikada 80 atış yapabiliyor.

Yorumlar 49 Yorum Var
 • Misafir 20.08.2022 10:28
  Resmen savaşa hazırlanıyoruz
 • kral 20.08.2022 09:43
  NE güzel bir heykel, ama chpkk kıskanmasın sonra ))
 • ismail 20.08.2022 09:33
  helal
 • Vatansever 18m 20.08.2022 09:32
  Napacaz deniz topunu Yunanistan ile egede çift kale maçmı yapacaz heykel yapın. Gelecek nesil heykellerle korunsun
 • Birileri 20.08.2022 08:19
  Bunun ne heykeli yapılırdı haaa, gidip gerçeğini yaparak ne elde ettiniz ha :D
Daha fazla yorum görüntüle