Geçtiğimiz iki yıldır 1.675–2.075 dolar bandındaki ons altın, 2020’nin ikinci yarısında ve 2022 yılında düşüş trendine girdi. Aylık düşüş yüzde 3.85’e ulaşırken; değer kayıplarının en önemli nedeniyse Fed Başkanı Jerome Powell’ın açıkladığı kararlar oldu.

Bugün açıklanacak ABD tarım dışı istihdam verileri de bu anlamda dikkatle bekleniyor. “İçinde bulunduğumuz düşüş trendi, tarihi düzeye tırmanan enflasyon ve Fed’in gerçekleştirdiği ve gerçekleştireceği faiz artırımlarından kaynaklanıyor” diyen Inveo Portföy Fon Yönetim Müdürü Eral Karayazıcı, Fed’in faiz artırımlarının Piyasalar tarafından önemli ölçüde fiyatlandığını belirtti ve ons altının eylül ayında yönünü yukarı çevirebileceğini söyledi:

“2023 yaz aylarına kadar ılımlı, ikinci yarıda ise görece daha belirgin bir değer artışı kaydederek ons altının 2 bin dolar civarına yükselmesini daha olası görüyorum. Bu senaryo üzerinde ABD enflasyonunun önümüzdeki 6-12 ay göstereceği seyir belirleyici olacak. Her ne kadar olasılığını düşük bulsam da enerji fiyatlarında ilave sıçramalar yaşanır ve bu Fed’in politika faizini yüzde 4 üzerine çıkarmasına neden olursa hem Ons Altın adına 1.675 dolar desteği yetersiz kalabilir hem de taban oluşumunu takiben gerçekleşmesi muhtemel yükseliş rötar yaşayabilir. Gram Altın ise hem altının dolar bazı değerinden hem dolar/TL’nin seyrinden etkilenecek.”

75 BAZ PUANLIK FAİZ ARTIŞI BEKLENİYOR

Atlanta Fed Başkanı Raphale Bostic Perşembe günü yaptığı açıklamada enflasyonu aşağı çekme çalışmalarının hala tamamlanmadığını ve mevcut hızın Fed’in yüzde 2 hedefinden çok uzak olduğunu kaydetti. Piyasa 20-21 Eylül’de yapılacak toplantıda artan oranda Fed’im fiyat baskılarını kontrol altına almak için 75 baz puanlık faiz artışı yapmasını bekliyor.

Atlanta Merkez Bankası Başkanı Raphael Bostic Perşembe günü yaptığı açıklamada, enflasyonu düşürme kampanyasının hala tamamlanmadığını ve mevcut hızın ABD merkez bankasının %2 hedefinden çok uzak olduğunu kaydetti. Tüccarlar, 20-21 Eylül'deki bir sonraki politika karar toplantısında fiyat baskılarını sınırlamak için 75 baz puanlık bir faiz artışı daha bekliyorlar.

“Yükselen tahvil getirilerinin dolar işlemlerini canlandırması altını bir kum torbasına dönüştürüyor” diyen Oanda Corp Kıdemli Piyasa Analisti Edward Moya, “Küresel çapta tahvil getirilerinin yukarı yönlü hareketi sona ermeden altın için ufukta rahatlama görünmüyor” değerlendirmesinden bulundu.

GRAM ALTIN İÇİN ÇOK ÇARPICI TAHMİN!

IKON Menkul tarafından hazırlanan altın analizinde şu ifadelere yer verildi:

"Hafta başından bu yana Ons Altında görülen düşüşle %2 değer kaybeden Gram Altın/TL dün 979 bandına kadar düşüş kaydetti. Teknik açıdan bakıldığında, Perşembe günü 15 haftalık üssel hareketli ortalaması ve siyah yükselen trend çizgisini test eden GAUTRY bu bölgeden hafif tepki alımlarıyla karşılaştı.

940 TL BANDI KRİTİK

Haftanın son işlem gününde Global piyasada ABD Tarım Dışı İstihdam raporunun takip edileceği haftanın son işlem gününde GAUTRY’de satış baskısının sürmesi ve tren çizgisi ve haftalık ortalaması altına gerilemesi halinde 958 ve 940 seviyeleri sonraki destek bölgeleri olarak izlenebilir. Yukarıda ise 1000 ve 1014 seviyeleri direnç oluşturabilir."

ALTINDA SON DURUM

Gram altın şu dakikalarda 994 lira bandında işlem görürken, Dolar/TL 18.21 TL seviyesinde dalgalanıyor.

Yorumlar 0 Yorum Var