Açılışı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından gerçekleştirilen, Makine ve Kimya Endüstrisi (MKE) Barutsan Roket ve Patlayıcı Fabrikası’nda yer alan, “Enerjetik Malzemeler Üretim Tesisinde” üretilen uçak bombalarının ilk partisi Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 29 Nisan 2021 tarihinde, Ankara’nın Elmadağ ilçesinde yer alan MKE Barutsan Roket ve Patlayıcı Fabrikası kampüsü içerisine kurulan Enerjetik Malzemeler Üretim Tesisinin açılışını gerçekleştirmişti. Açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Artık uçak bombalarımızın mühimmatlarımızın füzelerimizin ve harp başlıklarımızın patlayıcıları konusunda kimseye bağımlı olmayacağız. Açılışını yaptığımız tesis sayesinde, ülke olarak yeni nesil patlayıcı üretim kabiliyetinde süper lige çıktık” ifadelerini kullanmıştı. Açılış sonrasında hızla üretim faaliyetlerinin başladığı tesiste uçak bombalarında ve yeni nesil mühimmatlarda kullanılan; RDX, HMX ve CMX gibi enerjetik malzemeler seri üretime başladı. Dünya üzerinde sadece sayılı ülkelerde bulunan tesiste üretilen enerjetik malzemelerle dolumu yapılan uçak bombalarının ilk partisi Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edildi.

Yorumlar 2 Yorum Var
  • Muhlis EKİNCİ 25.09.2022 22:43
    Bu faaliyetler bir özgüven işaretidir.Artık "bizde yaparız" ruhu uyanmıştır.Korku yok.Korkunun faydası da yok.Reis liderliğin destanını yazarken,ordumuz güçleniyor,milletimiz daha güvenli hissediyor.Emeği geçen beyin ve kas erbabını gönülden kutluyorum.
  • Osmanlı 25.09.2022 14:30
    Hayırlı ve uğurlu olsun. Allah herkezden razı olsun.
'de daha fazlasını keşfet
Fragmanlar Dünya Sağlık Spor Yemek