Fed'in faiz kararı, 'şahin' açıklamalarıyla güçlenen dolar ve artan borçlanma maliyetlerinin resesyon endişelerini artırması ile piyasalarda düşük risk iştahı teması sürerken güvenli liman altında düşüş sürüyor.

ONS SERT DÜŞTÜ

Doların güçlenmesiyle birlikte emtiada geniş çaplı başlayan satışlarla altının ONS'u Nisan 2020'den bu yana görülen en düşük seviyeler olan 1621 dolara kadar düştü.

DOLAR GÜÇLENDİKTE ALTINDA YÜKSELİŞ ZOR

Analistler, Dolar Endeksi'nin son 20 yılın zirvesinde işlem görmeye devam etmesinin altın fiyatlarını baskıladığını dile getirirken, Fed tarafından da yeni faiz artışı mesajları gelmeye devam ediyor.

FED'DEN FAİZ MESAJLARI GELMEYE DEVAM EDİYOR

Chicago Fed Başkanı Evans, ABD'de faizlerin yıl sonunda yüzde 4,25-4,5 aralığında olacağını öngördü. Bu da faizde en az 100 baz puanlık artışa işaret ediyor. Diğer bir açıklama da Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester'dan geldi. Master, enflasyonun "kabul edilemeyecek kadar yüksek" olduğu ortamda Fed'in faiz oranlarını artırması ve bir süre için politikayı sınırlayıcı tutması gerektiğini söyledi.

ALTIN FİYATLARINDA SON DURUM

İç piyasada ise, güçlenen dolarda altın fiyatlarını tutamadı. Ons tarafındaki düşüşle beraber Gram Altın 963 TL seviyesine kadar indi. Geçtiğimiz hafta başında 990 TL seviyelerinde el değiştiren altın 27 TL'ye yakın bir düşüş kaydetmiş oldu.

GRAM ALTIN: 963 TL
ÇEYREK ALTIN: 1625 TL
CUMHURİYET ALTINI: 6468 TL

Yorumlar 0 Yorum Var